Sivilleri hedef almak savaş suçudur!

Siyasi iktidarın savaş kararı sınırların içinde ve dışında sivillerin hayatlarına kast etmeye başladı ve devam ediyor. 9 Ekim tarihinde başlatılan savaş, aradan bir gün geçmesine rağmen tüm sınır boyundaki sivil yerleşim alanlarına yayılmıştır.
 
AKP-MHP ittifakının başlattığı savaş bir gün içinde Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinde en az 10’un üzerinde sivilin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Bugün ise Akçakale ve Ceylanpınar 4, Nusaybin’de ise 3 yurttaşımız nereden geldiği belli olmayan top atışları ile hayatını kaybetmiştir.
 
HDP olarak bu saldırılarla sivillerin hedef alınmasını kınıyoruz. Yaşamını yitiren yurttaşlarımızın ailelerine ve halkımıza baş sağlığı diliyoruz.
 
Partimizin oluşturacağı bir heyet ile en kısa zamanda bölgeye giderek incelemelerde bulunacağımız ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtiyoruz. Ayrıca Sivil Toplum Örgütlerini ve İnsan Hakları Savunucularını bağımsız heyetler ile bölgede inceleme yapmaya ve gerçeği kamuoyu ile paylaşmaya çağırıyoruz.
 
Halkların yaşamını hiçe sayarak AKP-MHP iktidarının başlattığı bu savaşın sonuçlarından da iktidar ve destekçileri sorumludur. Bir an evvel halklarımıza acı ve ölümü yaşatan bu savaşa son verilmelidir.
 
Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
10 Ekim 2019