Önlü: Yürüyüşümüz başlamıştır ve devam edecek

Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Alican Önlü'nün Mezopotamya Ajansı'na verdiği röportaj:

Düzenleyecekleri yürüyüşe yönelik engelleme girişimlerine tepki gösteren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, “İktidarın yaratmak istediği provokasyona gelmeden başlattığımız yürüyüşümüze devam edeceğiz” dedi. Önlü, yürüyüş ardından planlamalarının ikinci evresini açıklayacaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlenme Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, partisinin “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” sloganıyla 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlatacağı ve Ankara’da sonlandıracağı yürüyüşe dönük getirilen engel ve kısıtlamalara tepki gösterdi. Önlü, “İktidar bizim başlattığımız demokrasi yürüyüşünün tüm Türkiye’ye yayılmasından korktuğu için, karşılığı olmayan bahanelerle yürüyüşümüzü manipüle etmeye çalışıyor” ifadesini kullandı. 

‘HALKIN SAĞLIĞINI DAHA İYİ KORURUZ’ 

Alınan engelleme kararlarının anayasal suç olduğunu kaydeden Önlü, ayrıca valiliklerin kısıtlama gerekçelerinin de karşılığı olmayan gerekçeler olduğunu söyledi. Önlü, “Onların gerekçe olarak sunduğu halkın sağlığı meselesini biz mücadele edenler daha iyi koruruz. Salgın günlerinde işçi ve emekçilere hiçbir tedbir almadan onları fabrikalara sürenler, halkın sağlığını koruyamaz. Her şeyi gasp eden bu iktidar sağlığı koruyamaz. ‘Salgını fırsata çevireceğiz’ diyen AKP Genel Başkanı halkın sağlığını bizim kadar koruyamaz” dedi. 

‘82 ANAYASASI BİLE ONLARA YETMİYOR’ 

Yasaklamalara gerekçe olarak yasaların gösterildiğini belirten Önlü, vatandaşların şiddetsiz yürüyüş yapma, açıklama yapma ve demokratik hakkını kullanmasının anayasal hak olduğunu söyledi. Önlü, “Öyle bir hale geldiler ki artık faşist 82 Anayasası bile bunlara yetmiyor” dedi. Önlü, şöyle devam etti: “Onların dediği gibi günlerce yürünecek bir yürüyüş değil. Biz Türkiye halklarıyla, demokrasi güçleriyle birlikte artık klasik bir mücadeleyle muhalefetin durdurulamayacağını söylüyoruz. Onun için biz muhalif kesimlerle birlikte bu iktidara karşı yürüyoruz.  Yürüyüşümüz zaten 1 Haziran itibariyle başladı. Biz bunu tutum belgemizle açıkladık ve sonrasında demokrasi programımızı açıkladık. Açıklamalarımızdan sonra partimiz zaten sokağa indi.  MYK’miz, yerel yöneticilerimiz, eşbaşkanlarımız halkla bir araya geliyor zaten. Ama bunu yaparken de biz Ankara’da bir açıklama yapacağız dedik. Bu yürüyüş dediğimiz tüm çalışmalarımızı kapsıyor. Yani itirazı olan tüm kesimlerle ortak mücadele zemininin nasıl oluşturabiliriz yürüyüşüdür.” 

‘YÜRÜYÜŞÜMÜZ BAŞLAMIŞTIR DEVAM EDECEĞİZ’ 

HDP’nin belirlediği tutum belgesiyle birlikte yürüyüşün başladığını söyleyen Önlü, alınan kısıtlama kararlarına rağmen programlarında bir değişikliğe gitmeyeceklerini ve Ankara’ya gelip açıklama yapacaklarını ifade etti. Önlü, devamında şunları kaydetti: “İktidarın yaratmak istediği provokasyona gelmeden ve halkın sağlığını koruyarak; başlattığımız yürüyüşümüze devam edeceğiz. Partimizin politikasını iki kesim üzerine belirledik. Biri Kürdistan, diğeri Türkiye’dir. Onun için Hakkâri ve Edirne’den yapacağımız açıklamalarla birlikte devam edeceğiz.  Bu yürüyüşte mevcut gidişata itirazı olan tüm kesimlerin önerilerini alıp, Ankara’da açıklayacağız. Biz sadece bununla kalmayacağız. İkinci adım olarak bunun sonucunda yine demokrasi, aş, iş yürüyüşümüzü devam ettireceğiz. İktidarın yaratmak istediği provakasyona gelmeden, halkın sağlığını koruyarak ve gereken tüm önlemleri alarak başlattığımız yürüyüşümüze devam edeceğiz.  Ayrıca Ankara’da yapacağımız açıklamanın ardından ikinci bir evrenin aslında planlaması olacak. Bu defa tek başımıza değil artık demokrasi güçleriyle birlikte yürüyüşümüzü başlatacağız. Halkın öneri ve eleştirileri kapsamında yeni dönemimiz planlayacağız.”

14 Haziran 2020