Melek İpek özsavunma hakkını kullanmıştır, derhal serbest bırakılmalıdır!

Kadın Meclisimizin açıklaması:

Ramazan İpek tarafından fiziksel, cinsel, psikolojik şiddette maruz kalan Melek İpek, kendisini ve çocuklarını korumak zorunda kaldığı için tutuklandı.

Her gün en az 5 kadının erkekler tarafından katledildiği bu ülkede, Melek gibi yüzlerce kadın, erkek şiddetine maruz kalıyor. 2020 yılında da 300 kadın, erkek şiddeti sonucu katledildi, 171 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Daha yeni yıl öncesi, ülkenin farklı yerlerinde bir günde 4 kadın katliamı yaşanırken, tüm deliller Aleyna Çakır’ın ölümünden baş sorumlu olan şahsın Ümitcan Uygun olduğuna işaret ederken erkek yargı, Melek’i tutukluyor, Uygun’u ise “uyuşturucu kullandığı”nı gerekçe göstererek tutukluyor.

Erkek yargının cezasızlık politikası, özsavunma hakkını kullanan Meleklere değil; kadın katillerine, kadına şiddet uygulayanlara işliyor. “Tahrik indirimi”, “iyi hal indirimini” uygularken hiç tereddüt etmeyen yargı, kadın söz konusu olunca kanunları dahi uygulamaktan imtina ediyor. Ancak erkek yargının bu kararları tek başına almadığını, AKP-MHP ittifakının kadın düşmanı politikalarının bir sonucu olarak aldığını çok iyi biliyoruz.

“2020 yılında kadın cinayetleri yüzde 21 düştü” diyenler, şiddete maruz bırakılan kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayacağı yerde, TCK 25. Maddesinde yer alan “Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez” ibaresini görmezden geliyor.

HDP Kadın Meclisi olarak; özsavunma hakkını kullanan Melek İpek’in derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtiyoruz. Tüm kadınları da Melek İpek ve şiddete maruz kalan tüm kadınlar için erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele etmeye çağırıyoruz.

Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet!

Yaşasın Kadın Dayanışması! 

Halkların Demokratik Partisi
Kadın Meclisi 
12 Ocak 2020