Heyetimiz depremin yaşandığı Bingöl'de incelemelerde bulundu

HDK ve DTK ve partimiz temsilcilerinden oluşan bir heyet, Bingöl'e giderek depremden etkilenen bölgede incelemelerde bulundu, yurttaşları ziyaret etti.

14 Haziran günü akşam saatlerinde merkez üssü Bingöl Karlıova olan 5.7 şiddetindeki deprem, Karlıova Kaynarpınar köyü ve Yedisu ilçesine bağlı Elmalı ve Dinarbey köylerinde etkili olmuştu. Heyetimiz depremden en çok etkilenen 3 köyü ziyaret ederek yurttaşların sorunlarını dinledi ve incelemelerde bulundu.

3 gündür bölgede incelemelerde bulunan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ile birlikte köyleri ziyaret eden heyette HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, DTK divan üyeleri, Van Milletvekilimiz Muazzez Orhan, Eş Genel Başkan Yardımcımız İlknur Birol, PM üyelerimiz İzzet Karadağ, Zelal Yerlikaya, Dersim İl Eşbaşkanımız İbrahim Kasum yer aldı.

İlk olarak Karlıova Kaynarpınar köyüne giden heyet daha sonra Dinarbey ve Elmalı köylerinde enkaz altından yaralı olarak kurtarılan yurttaşları ziyaret etti. Depremzede yurttaşlar öncelikli ihtiyaçlarının banyo, mutfak, WC ve hayvan barınağı olduğunu, artçı sarsıntıların devam ettiğini ve ilk depremde hasar gören yapıların artçı sarsıntılar nedeniyle tamamen yıkıldığını söyledi. Yurttaşlar bir taraftan devam eden artçı sarsıntılar diğer taraftan yağan yağmur nedeniyle zor şartlarda olduklarını ifade etti.

Ziyaret sonrasında heyet adına açıklama yapan Erdal Aydemir, heyetin çalışmaları hakkında bilgi vererek bölgede soğuk hava koşullarının hala etkili olması nedeniyle sorunların bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade ederek sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

17 Haziran 2020