Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarına karşı Sarayın emri doğrultusunda siyasi bir darbe yapılmıştır

Süryani̇ Dernekler Federasyonu'nun Türki̇ye ve dünya kamuoyuna duyarlılık çağrısı

Demokratik yönetim biçiminin temel özelliği, halk iradesini ortaya koyan seçimlerdir. Ancak son yıllarda Türkiye’de seçimlerin herhangi bir değeri kalmamıştır. Çünkü AKP-MHP ittifakı ile seçimle göreve gelen HDP’li Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Belediye Meclis üyeleri ve siyasetçiler değişik gerekçelerle görevlerinden alınmakta ve bir çoğu cezaevine konulmaktadır. Bu anti-demokratik ve ırkçı zihniyet gücünü darbeci bir ideolojiden almaktadır. Bu nedenle Türkiye’de farklı etnik, dini, mezhepsel ve toplumsal kimliklere sahip olan bütün grup ve kesimler her türlü baskılara maruz kalmaktadırlar. Türkiye tarihi askeri ve hükümetler eliyle gerçekleştirilen darbelerle her zaman demokratik haklar askıya alınmış ve muhalefet şiddet araçları ile sindirilmeye çalışılmıştır. Sıkıyönetim, olağanüstü hal ve kanun hükmündeki keyfi kararnamelerle, insan hakları ve özgürlükler rafa kaldırılmıştır. AKP-MHP ırkçı, dinci ittifakı ile tek adam rejimi hayatın her alanına hakim kılınmaya çalışılmaktadır. Türkiye’de demokrasiye, barışa, özgürlüklere sahip olmak için her türlü mücadele biçimi suç sayılmaktadır.

AKP-MHP hükümeti dünyanın gözleri önünde seçim sonuçları istedikleri gibi olmadığı için, ya tekrarlamakta yada yok sayarak halkların iradesini kayyım aracılığı ile gasp etmektedirler. En son bugün sabah saatlerinde Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarına karşı Saray'ın emri doğrultusunda ve İçişleri Bakanlığının harekete geçmesi ile siyasi bir darbe yapılmıştır. Hukuki hiçbir gerekçeye dayanmayan bu anti-demokratik darbe, insanlığın evrensel değerlerini hiçe sayılarak, polis gücü ile gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama Türkiye halklarında büyük bir tedirginlik, huzursuzluk ve güvensizlik yarattığı gibi, Türkiye’nin itibarını uluslararası düzeyde de düşürmüştür. Türkiye ve dünya kamuoyu bu darbeci zihniyete karşı demokratik bir tutum geliştirmeye ve halkların iradesi ile seçilmiş temsilcileri yanında yer almaya çağırıyoruz.

19 Ağustos 2019

 

Etiketler: #van , #diyarbakır , #mardin , #kayyım