Dêrsim halkının kutsalına, Munzur Gözeleri’ne dokunmayın!

Ekoloji Komisyonu Eş Sözcülerimiz Menekşe Kızıldere ve Naci Sönmez'in açıklaması: 

Dêrsim’in doğasına, kültürüne, inancına, kutsal mekanlarına yönelik sistematik olarak sürdürülen yıkım ve talan projelerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Dêrsim’in Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri ‘peyzaj projesi’ adı altında tahrip ve talan edilmek istenmektedir. 

Dêrsim inancı ve kültüründe kutsal kabul edilen ve halkın inanç merkezi olan Munzur Gözeleri’ne yapılan bu müdahale Dêrsim’e yönelik bin yıllardır süren asimilasyon politikalarından ayrı ele alınamaz. Bu proje Dêrsim halkının inancına, kültürüne, tarihine, diline ve doğasına yönelik geliştirilen planlı politikaların bir parçasıdır. 

Yine Munzur Gözeleri 2003 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş ve aynı zamanda Milli Park statüsündeki Munzur Vadisi’ne de temel kaynak teşkil eden Munzur Nehri’nin akarsu yatağıdır. Munzur Gözeleri, uluslararası sözleşmelerce koruma altındadır ve buraya yapılacak herhangi bir müdahale hukuka aykırıdır. 

Peyzaj adı altında sit alanı sınırları içerisinde çadır kamp alanları, hayvan kesimhanesi, otopark, büfe, stant alanları, yürüyüş parkuru gibi yapılar inşa edilerek Dêrsim halkının kutsal mekanı ticari işletmeye açılacak, özünden koparılacaktır. Dêrsim coğrafyasında barajlar, HES’ler, maden-taş ocakları, kalekollar, av ihaleleri, peyzaj projeleri ve orman yangınlarıyla yapılmak istenen; Dêrsim halkının köklerinin ve inancının izlerini, varoluş ve hakikat arayışını silmeye çalışmak, toplumsal hak ve hakikat hafızamızı, geçmişimiz yok etmektir. 

Dêrsim özelinde 1937-38 yılında bilinçli, planlı, programlı olarak hayata geçirilen soykırım bugün ekolojik ve kültürel kırım yapılarak devam etmektedir. Dêrsim, özünden, tarihinden, kültüründen, inancından, dilinden, değerlerinden koparılmak istenmektedir.

Faşizm ölü bedenler ve ölü toplum arzular. Her şeye düşmanlar. İnsana, insanın yaşama hakkına, tarihe, doğaya, doğanın koruma hakkına, kültüre, farkı inançlara, uçan kuşa, kendilerinden olmayan her şeye düşmanlar. Buna karşı verilebilecek en güçlü cevap Türkiye ve Kürdistan’daki mücadeleyi ortaklaştırmak ve direniş hattını yeniden örgütlemektir. Bunu kendimiz için değil insanlık tarihine ve doğaya olan sorumluluğumuzdan dolayı yapmak ve işgale son demek zorundayız. 

Munzur Gözeleri’nin doğal yapısına müdahale asla kabul edilemez!  Munzur Gözeleri Kürt Alevilerin kutsal mekanıdır, ‘peyzaj projesi’ adı altında turizme, ticari işletmelere açılacak alan değildir.  Alevilerin kutsallıklarına dokunmayın! Dêrsim halkının rızası alınarak, doğal yapısı korunarak iyileştirme yapılmalıdır. 

Munzur Gözeleri’ndeki talana bir an önce son verin, projeyi derhal durdurun! Munzur Gözeleri, Dêrsim’in can damarıdır! Doğamıza, kültürümüze, inancımıza ve değerlerimize yönelik saldırılara karşı asla sessiz kalmayacak, mücadelemizi büyüteceğiz.

Menekşe Kızıldere-Naci Sönmez
HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri
12 Ağustos 2020