AB: HDP’ye yönelik devam eden baskılardan ciddi şekilde endişeliyiz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stana, son dönemlerde partimize yönelik artan baskılara ilişkin açıklama yayınladı. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in sözcüsü olan Stano'nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Avrupa Birliği; son zamanlarda tutuklamalar, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve siyasi motivasyonluymuş gibi görünen yargısal işlemler ile milletvekillerinin parlamento dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleri şeklinde kendisini gösteren HDP’ye yönelik artarak devam eden baskılardan ciddi şekilde endişelidir.

Bu gelişmeler, Türkiye’nin AİHM’in Sayın Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararını uygulamadığı ve HDP’nin yüzlerce yerel siyasetçisinin, seçilmiş yetkilisinin terörle ilgili suçlamalarla tutuklandığı mevcut durumu pekiştirmektedir.

İddia edilen herhangi bir kabahat veya suç kanuni prosedürlere tabi tutulmalı ve bu sırada masumiyet karinesi korunmalıdır.

Uzun süredir Avrupa Konseyi üyesi ve AB'ye aday ülke olarak Türkiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeli, siyasi örgütlenme özgürlüğü dahil olmak üzere demokratik sistemini teminat altına almalıdır.

23 Şubat 2021