AKP-MHP Koalisyonunun Saldırılarına Daha Güçlü Bir Kadın Özgürlük Mücadelesi İle Yanıt Vereceğiz!

AKP-MHP Savaş koalisyonu tarafından 9 Ekim’de gece yarısı Diyarbakır merkezli olmak üzere sekiz ilde partimiz ve bileşenlerine yönelik operasyon adı altında kapsamlı bir saldırı kampanyası başlatılmıştır. Bu operasyonlarda 151 siyasetçi, aktivist ve haber takibi yapan basın emekçilerinin evlerinin kapısı kırılmış, başlarına silahlar dayanarak gözaltına alınmışlardır. Aralarında Parti Meclisi üyelerimiz ile yine TJA’lı  aktivistlerin olduğu onlarca kadın yoldaşımız hukuksuzca gözaltına alınmış ve bu sayı artmaya devam etmektedir.Operasyon adı altındaki bu saldırıyla AKP-MHP savaş koalisyonu kadınların siyasette var olmalarına, kadın kazanımlarına tahammülsüzlüğünü bir kez daha ortaya koymuştur.   

Tahakküm altına aldıkları yargıyla, polis gücüyle, ‘Gazeteci’ maskesi altındaki linç güruhuyla bizleri sindirebileceğini sanan AKP-MHP savaş koalisyonuna boyun eğmeyeceğiz!  AKP-MHP Savaş koalisyonunun bu saldırıları parlamentoda, sokakta ve yaşamın her alanında var olan ve sözünü söyleyen, kendilerine dayatılan rolleri redderek kadın özgürlüğünü esas alan kadınların birikimini yok etmeye, kadın özgürlük mücadelesini geriletmeye dönük saldırılardır. Kadın siyasetçilere yönelik bu saldırıları kabul etmeyeceğimizi, bu saldırılara karşı daha güçlü bir kadın özgürlük mücadelesi ile yanıt vereceğimizi vurgulamak isteriz.

HDP Kadın Meclisi olarak belirtmek isteriz ki meşruiyet zeminini başta kadınlar olmak üzere milyonların iradesinden alan partimize yönelik saldırı kampanyaları ile kurumsal faşizmini daha da perçinleştirmek isteyen AKP-MHP savaş koalisyonu,  kadın özgürlük mücadelesinin karşısında kaybetmeye mahkûm olacaktır.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır!

HDP Kadın Meclisi
10 Ekim 2018