HDP: Yenilenme sürecini başlattık, halkımızın rehberliğinde yürüyüşümüze devam edeceğiz

Parti Sözcümüz Ebru Günay, seçim sonrası yapılan değerlendirmelere, yeniden yapılanma süreci ve netleşen takvime ilişkin Genel Merkezimizde basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Günay, şunları söyledi:

Seçim sürecinde yanımızdan ayrılmayan, bizden desteğini esirgemeyen, emek veren, çalışan bütün arkadaşlarımıza, Türkiye halklarına, kadınlara ve gençlere buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu eşitsiz süreçte sandığa giderek iradelerini ortaya çıkaran kadınlara, gençlere, işçilere, bütün halklara bir kez daha teşekkür ediyoruz. 

Yenilenme sürecini başlattık

Hem ülke siyaseti hem de parti çalışmalarımız açısından bir dönemi arkada bıraktık. Seçimler sonrası değerlendirme sürecimizi başlattık. Öncelikle HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP Eş Sözcüleri ve Eş Genel Başkanlarının ortak istişare toplantıları gerçekleştirildi. Bunun ardından HDP bileşenlerinin Eş Genel Başkanları ve Eş Sözcüleriyle toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, seçim sonrası değerlendirme sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Meclis Grubu ile kapalı grup toplantısı gerçekleştirilecek. 2 Haziran’da MYK toplanacak. Ardından 4-5-6 Haziran tarihlerinde Kadın Meclisi, Parti Meclisi ve İl Eşbaşkanları toplantıları yapılarak gerekli planlamalar yapılacaktır. 

Temel amacımız eleştiri-özeleştiri mekanizması işleterek yeni döneme hazırlanmaktır

Genel Merkez toplantıları tamamlandıktan sonra ise halkımızla, il ve ilçe örgütlerimizle birlikte toplantılar yapılacak ve süreç bütün yönleriyle tartışılacak. Tüm bu hazırlıkların 2 temel amacı vardır. Birincisi, seçim dönemi ve öncesinde yaşanmış olan eksiklikler ve yetersizlikleri gidermek; eleştiri-özeleştiri mekanizması işleterek yanlışlarımızdan ve hatalarımızdan dersler çıkarmak. 

Hiçbir mazerete sığınmadan yenilenmek temel amacımızdır

İkincisi ise hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerini yerine getirmek için hem politikalar hem de örgütsel yapılar açısından kendimizi yenilemek ve bu yeni muhasebenin örgütsel sonuçlarını yaratmak. Seçim döneminde ileri tarihe attığımız Büyük Konferans-Kongre sürecimizin takvimi de böylelikle yeniden işlemeye başlamıştır. 

Yapacağımız bu tartışma ve değerlendirmelerle Büyük Konferans ve Kongre sürecinin içeriğini şekillendireceğiz; halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte Büyük Konferans ve Kongre yolumuzu da elbette ki hep birlikte döşeyeceğiz. 

Yolumuz bellidir: Barış, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesini ileri taşımak

Bu toplantılar sürecini hızla tamamlayacağız. Yolumuz bellidir: Siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu dönemin muhasebesini yapmak; sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri devresinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yeniden buluşmak; tazelenmiş bir bilinç ve yüksek bir moralle Büyük Kongreye doğru yürümektir. 

Bizler örgütlü bir muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacağız. Barış, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelemizi bir adım dahi geri atmadan daha ileriye taşıyacağız. 

Bütün halkımıza çağrımızdır; bu sürecin muhasebesini birlikte yapalım

Bu itibarla; siyasal, örgütsel ve düşünsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere halklarımızla değerlendirmeler yapacağız. Tüm kararlaşmalarımızı buradan çıkartacağız. 

Eleştiri de özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır. Bu yüzden bireysel kararlara ve bireysel inisiyatiflerle bu dönem karşılanamaz ve var olan yetersizlikler aşılamaz. Tüm partili arkadaşlarımıza da çağrımız da şudur:

Değişim dönüşüm sürecini Büyük Kongre ve Konferans süreciyle tamamlayacağız

Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yaparak ve sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak yüksek bir moralle Büyük Kongreye yürüyelim. Hedefimiz budur. Yeni sürecin öznesi olmak isteyen tüm partililerimizi, emektar arkadaşlarımızı eleştiri ve özeleştiri ve yeniden yapılanma sürecine katkı sunmaya, katılmaya ve yeniden yapılanmaya çağırıyoruz. Bizler için yeni dönem başladı. Örgütlü bir muhasebe sürecini Büyük Konferans ve Kongre ile tamamlayacağız.

HDP halkın partisidir, halkın gösterdiği istikamette yoluna devam edecektir

HDP halkın partisidir. Partimizi halkımız var etmiştir. Onun mücadelesiyle bugünlere gelmiştir. Partimiz bundan sonraki hedeflerine de halkımızın gösterdiği istikamette devam edecektir. İl il, mahalle mahalle, köy köy hep birlikte bu süreci tamamlayacağız. Çok daha güçlü ve çok daha kararlı bir şekilde bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Partimiz, değişimin iradesinin öncüsüdür. Yeni dönemde de hem bu öncülük rolümüzü sürdüreceğiz hem de halklarımızın beklediği üzere Türkiye siyasetini değiştireceğiz.

Kongre tarihi halkımızla yapacağımız tartışmalarla belirlenecek

Soru: Demirtaş aktif siyaseti bıraktığını ve HDP’de ideolojik sapma olduğunu açıkladı. HDP’ye eleştirileri vardı. Hüda Par'a el uzatılması konusunda açıklamaları vardı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Demirtaş adaylığına gerekçe sunulmadan reddedildiğini söyledi. Büyük Kongre ne zaman gerçekleşecek?

Büyük Kongre tarihi bizim halk ile yapacağımız tartışmalar sonucunda belirlenecektir. Dolayısıyla halkımızın beklentileri ve talepleri doğrultusunda bu süreç ilerletilecektir. Kısa sürede bu süreçleri tüketerek daha kararlı bir şekilde mücadele hattını geliştirecek ve demokratik siyaset yoluna devam edeceğiz. 

Demirtaş’ın önerisi bir kadın aday çıkarılması yönündeydi

Demirtaş’ın röportajı ile ilgili birkaç soru üst üste geldiği için ifade etmek isterim ki, bu konu üzerinden yapılan spekülatif söylemlere Demirtaş’ın kendisi de gerekli cevapları verdi. Kendisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız. Biz adaylık sürecini yürütürken bütün parti kurullarımızla, yine siyaseten HDP içerisinde ve şu anda tutuklu olan arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Yine aynı şekilde HDP bileşenleri ile bir tartışma yürüttük. Bütün seçim sürecini yürütürken de seçim stratejisini belirlerken de böyle yaptık. Dolayısıyla kendisinin (Demirtaş) cumhurbaşkanlığı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi. Zaten kendisiyle yapılan istişarelerde de kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Biz bu süreci örerken de hem Emek ve Özgürlük İttifakı ile yaptığımız tartışmalarda hem de kendi bileşenlerimizle yaptığımız tartışmalarda şunu ifade ettik. Deprem süreciyle birlikte Türkiye siyasetinde yeni bir süreç başlamıştır. Dolayısıyla biz de tartışmalarımızı bu çerçevede gözden geçirerek bir tutum belirledik. Elbette kendisinin bir HDP’li olarak bizlere yönelttiği eleştiriler ve özeleştirisi bizim açımızdan kıymetlidir. Bizim bir diyalog sorunumuz yok, biz her türlü eleştiriyi kıymetli buluyoruz. Toplantının başında da ifade ettim; halkımızın bizden beklediği şekilde bir tartışma ve eleştiri-özeleştiri sürecindeyiz. En nihayetinde konferans ve kongre süreciyle birlikte neler yapacağımıza halkımızla beraber karar vereceğiz. 

Kuşkusuz bu seçim süreciyle birlikte iktidar kimi tercihler yaptı ve bazı suç odaklarıyla ittifaklar gerçekleştirdi. Bu konuda halkımızın takdiri ortadadır. Bizim iktidar kulvarlarında gezenlere yönelik tavrımız ve tutumumuz nettir. İktidarın ittifaklarıyla, dosyası kabarık suç örgütleriyle ilişkide olanlara karşı tavrımız değişmeyecektir. 

1 Haziran 2023