Yiğitalp Soylu'ya sordu: Kemal Kurkut neden infaz edilmiştir?

Diyarbakır Milletvekilimiz Sibel Yiğitalp'in Newroz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut'un Newroz Parkı yakınındaki polis kontrol noktasında polisler tarafından katledilmesine ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi:

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi olan ve Malatya’da ikamet  eden Kemal Kurkut katılmak için geldiği Diyarbakır Newroz’unda 21 Mart 2017 tarihinde Newroz Parkına yakın olan Evrim Alataş Caddesi üzerindeki polis kontrol noktasında polisler tarafından vurularak yaşamını yitirmiştir. Kurkut’un vurulma anına ait fotoğraflar basında da yayınlanmıştır.

Diyarbakır Valiliğinin yaptığı açıklamada Canlı Bomba şüphesi olduğu için vurulmuştur açıklaması kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü sadece elinde bıçak olan ve yarı çıplak bir vaziyette polis noktasındaki polislerle tartışan Kurkut daha sonra noktayı geçmek için koşmaya başlamış kimi polisler havaya ateş açarken kimi polisler direkt Kurkut’u hedef alarak ateş açmışlardır. Bir polis amirinin ‘Ateş Açmayın’ uyarısına rağmen açılan ateş sonucu Kurkut sırtından vurulmuş ve olay yerinde yaşamını yitirmiştir.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube yöneticilerinin, görgü tanıklarının beyanları ve basına düşen görüntülerde olayın açık bir infaz olduğu kuşku götürmemektedir.

Bu bağlamda,

1-      Görgü tanıkları, basına düşen görüntüler ve hak örgütlerinin açıklamalarına göre Kurkut vurulmadan da durdurabilecekken neden vurulmuştur?

2-      Kurkut’un vurulması sizce de açık bir infaz ve kasten insan öldürmek değil midir?

3-      Diyarbakır Savcılığı olay ile ilgili resen bir soruşturma başlatmış mıdır?

4-      Kurkut’u vuran polis ya da polisler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi nedir?

5-      Malatya Belediyesi tarafından Kurkut’un cenazesi için cenaze aracının ve mezar yerinin verilmemesi suretiyle defin işlemlerinin engellenmesinin yasal ve insani dayanağı nedir?

6-      Bakanlığınızca Kurkut'un cenazesi için araç ve yer temin etmeyen ailesine zorluk çıkaran belediye görevlileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

7-      Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan ilk açıklamalarda Korkut’un intihar bombacısı olduğu yönünde gerçekleri örtmeyi hedefleyen bu yalan açıklama hakkında ayrıca bir soruşturma yürütülecek midir? Yapılan yalan açıklama bir hata mıdır yoksa infazın gizlenmesine yönelik kasıtlı bir çaba mıdır?

8-      Newroz kutlamalarının başladığı ilk saatlerden itibaren alandaki bazı polislerin en ufak bir olayda bile yurttaşlara yönelik tansiyonu yükseltici davranışlar sergilediği görülmüştür. Gelecekte benzer toplumsal etkinlik ve olaylarda polislerin insan hayatını riske sokabilecek refleksler ve tepkiler gerçekleştirmesi ihtimali karşısında her hangi bir önlem almayı düşünüyor musunuz?

23 Mart 2017