Lezgin Botan, muhtarlara atış talimi yaptırılmasını İçişleri Bakanı'na sordu

Lezgin Botan, muhtarlara atış talimi yaptırılmasını İçişleri Bakanı'na sordu

Van Milletvekilimiz Lezgin Botan, muhtarlara atış talimi yaptırılmasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi:

Son yıllarda bireysel silahlanmanın hızla artış gösterdiği istatiksel verilere yansırken ülke içinde paramiliter gruplara silah eğitimi verildiğine yönelik tartışmalar da sürmektedir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaybolan silahlar meselesi de açığa kavuşturulmamışken son düzenlemelerle sivillerin yıllık 200 mermi hakkı 1000 mermiye çıkarılmıştır. Yine 696 sayılı KHK ile de halihazırdaki muhtar veya belediye başkanlarının yanı sıra bir dönem muhtarlık veya belediye başkanlığı yapmış olanlara da silah taşıma ve bulundurma ruhsatı verilmesi düzenlenmiştir.

Bütün bu düzenlemeler kamuoyunda “İç savaşa mı hazırlık yapılıyor?” endişesine neden olurken Bursa’da ‘Polis Haftası’ kapsamında İl Emniyet Müdürlüğünde muhtarlara atış eğitimi verilmesine ilişkin görüntüler basına yansımıştır. Görüntülerde muhtarların emniyete ait kalaşnikof ve tabancalarla atış talimi yaptıkları görülmektedir. Haberde Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak’ın ‘Polis Haftası’ kapsamında kentin muhtarlarıyla atış poligonunda bir araya geldiği belirtilmiştir.

Bu bağlamda;

1 - Bursa İl Emniyet Müdürlüğünde muhtarlara atış talimi yaptırılmasının amacı nedir? Bu görüntüler Bakanlığınızca da onaylanmakta mıdır?

2 - Bursa İl Emniyet Müdürlüğünde muhtarlara atış taliminin teşkilat kanununda dayanağı var mıdır? Varsa nedir?

3 - Kamuoyunda rahatsızlık uyandıran atış talimiyle ilgili herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatılması düşünülmekte midir?

4 - Son yıllarda sivillere ilişkin silahlı görüntülerin yaygınlaşmasının nedeni nedir? Bireysel silahlanmayı özendirici davranışların önüne geçmek amacıyla yapılan çalışmalar nelerdir?

5 - Toplumda gittikçe yaygınlaşan iç savaş endişelerini gidermek için alınan tedbirler nelerdir?

11 Nisan 2018