Hükümetiniz neden bir spor takımına çok yönlü destek sunmaktadır?

Hükümetiniz neden bir spor takımına çok yönlü destek sunmaktadır?

Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş, hükümetin ve Cumhurbaşkanı'nın Başakşehir Spor Kulübüne desteğini Başbakan'a sordu:

Hafta sonu gerçekleşen Galatasaray-Başakşehir maçı öncesi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "O tribünleri gençliğin doldurması lazım. Buna var mıyız? Şampiyonluğa oynuyorsunuz tribünlerin dolması lazım” şeklindeki açıklamaları kamuoyuna yansımış ve bu açıklamalar futbolseverler tarafından kaygı ile karşılanmıştır. Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Bursaspor gibi ligde şampiyonluk yaşamış takımları geride bırakan Başakşehir’in, büyük bir iktidar desteğine sahip olduğu, takımın bir “proje takım” olduğu iddiası aynı zamanda maçı yöneten hakemlerin takıma yaklaşımları ile de güçlenmekte olup futbolcuların maç esnasında dahi hakemlere yönelik tutumları bu iddiaları desteklemektedir.  Keza çok sayıda maçta Başakşehir futbolcularına dair hakem yaklaşımı yahut Başakşehir lehine maçtaki süre uzatmaları da kamuoyunda tartışılmaktadır.

Başakşehir Sporun önceki adı İstanbul Büyükşehir Belediyespor olup evvelinde de takımın her türlü finansman desteğinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı ve yerel yönetimlerin vatandaşa harcanmak üzere yasayla belirlenen binde 12’lik spor payının tamamının bu takıma aktarıldığı ifade edilmektedir. Bu iddiaların kamuoyunda sıklıkla dillendirilmesinin ardından bu takım, dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile AKP’li ilçe belediyelerinden birisi olan Başakşehir’e devredilmiştir. AKP’nin en önemli belediyelerinden birisi olan Başakşehir’e bu takımın devrinin ardından mevcut yasada spor alanı-yeşil alan olarak belirlenen araziye oldukça büyük ve donanımlı bir stat yapılmıştır. Yapımı devam eden 3. Havalimanına da yakın olan bu bölgede müteahhit firmaların çok sayıda ihale aldığı bir yer olmasının yarattığı avantajın aynı zamanda takıma sponsor desteğine dönüşmüş olması ise futbol yarışında rekabet şartlarının Başakşehir lehine gelişmesi dikkat çekicidir. Yalnızca 2000 civarı bir taraftar desteğine sahip olduğu ifade edilen bir takımın bu denli desteklenmesi ise pek çok yönden izaha muhtaçtır.

Genel anlamda spor, birçok yönü ile “kamu yararına olma” kavramından uzak değildir. Sosyal, eğitim, sağlık alanlarında sunduğu katkının yanı sıra yurttaşları hatta toplumları yakınlaştırıcı gücü de yadsınamaz. Sporun, spor müsabakalarının birleştirici gücü bertaraf edilerek yalnızca bir takım üzerinden bir hegemonya oluşturmanın toplumsal kırılmaları da beraberinde getireceği açıktır.

Bu bağlamda;

1- Cumhurbaşkanının Galatasaray-Başakşehir maçı öncesinde, AKP’li gençlere Başakşehir lehine tutum takınmasının anlamı nedir? Başakşehir  hükümetinizin takımı mıdır?

2- Cumhurbaşkanının “Şampiyonluğa oynuyorsunuz tribünlerin dolması lazım” şeklindeki sözleri maçın hakemlerine talimat niteliği taşıyor muydu? Daha önceki maçlarda hakemlerin Başakşehir lehine kararlar verdiği kamuoyunca dillendirilmekte olup Başakşehir’in pek çok maçtan galip çıkması hakemlerin yönlendirilmesi ile mi gerçekleşmiştir? Maçlarda Başakşehir oyuncularının hakemlere yönelik tehditkâr ifade ve tutumlarının anlamı nedir?

3- Cumhurbaşkanının spor müsabakası öncesinde yalnızca bir takıma yönelik destek açıklamaları toplumda kaygı ile karşılanmış olup oluşan kaygının giderilmesi adına iktidarınız spor kulüplerine yönelik tutumunu değiştirecek midir?

4- Başakşehir Sporun daha evvel İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şimdi de Başakşehir Belediyesi tarafından finansal açıdan desteklendiği iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise neden bu destek sadece tek bir takıma yapılmaktadır?

5- Başakşehir Spor’da hükümete yakınlığı ile bilinen isimlerin olması bu takımın hükümetçe desteklendiği anlamına gelmiyor mu?

6- Başakşehir’in İstanbul’un yeni inşaat alanlarının oluştuğu, 3. Havalimanına yakın olduğu bir ilçe oluşu ve bu spor takımının stadyumunun burada konumlandırılmış olması bu takımın ciddi iktidar desteğine sahip olduğu iddialarını güçlendirmiyor mu?

7- Başakşehir Sporun çok az taraftarı olduğu halde büyük firmaların bu takıma sponsor desteği sunmasının izahı nedir?

8- Hükümetiniz neden bir spor takımına çok yönlü destek sunmaktadır?

9- Futbolun toplumları birleştirici gücünün iktidar desteği ile kutuplaştırıcı bir niteliğe büründürülmesi ile amaçlanan nedir?

17 Nisan 2018