Baydemir Konya Belediyesine ait bir iş makinesinin IŞİD denetimindeki Rakka'da hizmet verdiği iddialarını Başbakana sordu

Urfa Milletvekilimiz Osman Baydemir, Konya Belediyesine ait iş makinesinin IŞİD'in denetimindeki Rakka'da hizmet verdiği iddiasını Başbakan Binali Yıldırım'a sordu. İlgili önergede şu ifadelere yer verildi:

2014 yılından bu yana terör örgütü IŞİD’in denetiminde olan Suriye’nin Rakka kenti Demokratik Suriye Güçleri tarafından kurtarılmış ve kentin tamamı kontrol altına alınmıştır. Konya Belediyesi’ne ait, üzerinde belediye logosu ve ‘Resmi hizmete mahsustur’  yazısı bulunan bir iş makinesi kenti temizleme esnasında bulunmuş ve aracın fotoğrafı gerek sosyal medyada gerekse de haber sitelerinde yer almıştır. Bir belediye aracının Rakka kentinde bulunması kamuoyunda derin bir şaşkınlığa neden olmuştur.

Bu bağlamda;

1-  Basında yer alan fotoğraf gerçek midir?

2-  İddiaya konu araç hangi tarihte, hangi yolla Suriye’ye geçirilmiştir? Araç Suriye’ye açılan sınır kapılarından geçmiş ise hangi kapıdan, hangi tarihte geçiş yapmıştır?

3-  Aracın Suriye’ye geçirilmesinin gerekçesi nedir?

4-  Konya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Geçmişte ihaleyle satılan araçlardan biri” olabileceği ifade edilmiştir. Bu açıklama doğru mudur? Doğru ise araç hangi firmaya ihale edilmiştir?

5-   Bu araçla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

6-   IŞİD’in kurulduğu 2014 yılından bu yana Suriye’ye açılan sınır kapılarından kaç Türkiye plakalı araç geçiş yapmıştır? Bu araçlardan Türkiye’ye tekrar dönüş yapmayan araç sayısı kaçtır?

14 Kasım 2017