Antep Milletvekilimiz Mahmut Toğrul, Adana'daki IŞİD kampını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu

Antep Milletvekilimiz Mahmut Toğrul, Adana'daki IŞİD kampını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu

Toğrul, Suriye'de YPG'nin elinde bulunan IŞİD terör örgütü üyesi Abdurrahman Abdulhadi'nin, IŞİD ve ÖSO'ya dair Sputnik'e yapmış olduğu değerlendirmelere dair soru önergesi hazırladı:

Türkiye’nin Suriye’deki çeşitli unsurlarla bağı, bir süredir çok tartışılan bir konudur. Suriye’de savaşan ve sözde ılımlı olarak yansıtılan bazı grupların Türkiye’de ÖSO adı altında eğitim gördükleri, sürekli gündeme gelmektedir. Suriye’nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde YPG ile IŞİD arasında çıkan çatışmalarda yakalanan IŞİD militanları YPG’nin cezaevlerinde tutuluyor. Sputnik, YPG’nin kontrolündeki Rojava bölgesinde bu cezaevlerine özel izinle girerek yakalanan IŞİD üyeleriyle yapmış olduğu röportaj kamuoyuna yansımıştır.

Suriye’de YPG’nin elinde esir olarak bulunan IŞİD üyesi Abdurrahman Abdulhadi, kaldığı cezaevinde Sputnik’e şu değerlendirmelerde bulunmuştur.  Türkiye’nin Adana ilinde askeri eğitim aldıklarını iddia eden Abdulhadi, IŞİD’in Türkiye ile iyi ilişkilerinin olduğunu savunmakta. Suriye’nin Haseke iline bağlı Til Berak kasabası nüfusuna kayıtlı Arap asıllı 20 yaşındaki Abdurrahman Abdulhadi, IŞİD’te çok sayıda Türk savaşçı olduğu bilgisini vermekte. Abdurrahman Abdulhadi, Adana’da havaalanına yakın bir köyde 60 kişi olarak askeri eğitim aldıklarını, sabah kalkıp spor yaptıktan sonra haftada bir atış eğitimi yaptıklarını belirtmektedir. Abdulhadi, Kalaşnikof, Bixi ve diğer silahları kullandıklarını, eğitim veren kişinin isminin Urfa’lı Ahmet, tercümanlık yapan kişinin ise İbrahim adında birisi olduğunu ve kampın basına ÖSO kampı olarak yansıtıldığını söylemektedir. Eğitimdeki 60 kişinin hepsinin Suriye vatandaşı olarak Türkiye’ye iş bulmak amacıyla geldiklerini fakat hepsinin IŞİD’e katıldıklarını belirtmektedir.

Bu bağlamda;

1 - Türkiye’nin ÖSO üyelerine eğitim verdiği kaç kamp bulunmaktadır? Bu kamplar nerelerdedir? ÖSO kamplarında kaç kişi şu ana kadar eğitim almıştır? ÖSO kamplarındaki eğitimler kim ya da kimler tarafından verilmektedir?

2 - ÖSO üyelerine eğitim vermek için kurulan kampların maliyeti ne kadardır? ÖSO üyelerine maaş ödenmekte midir? Ödeniyorsa bu maaş şu ana kadar kaç kişiye ve ne kadar ödenmiştir?

3 - ÖSO kamplarında eğitim görenlerin IŞİD üyeleri olduğu konusunda ne düşünüyorsunuz? Abdulhadi’ye göre Türkiye’nin IŞİD terör örgütüyle ilişkilerinde hiçbir sorun bulunmamaktadır. Bu konuda hükümetiniz ne düşünmektedir?

4 - Sözde ÖSO kampı olan Adana’daki kamp Adana’nın neresindedir? Bu kampta şu ana kadar kaç kişi eğitim almıştır? Kampta eğitim veren Urfalı Ahmet ve Tercüman İbrahim kimdir?

5 - Suriye vatandaşı olarak Türkiye’ye gelen ve ÖSO kamplarında eğitim görüp IŞİD terör örgütüne katılan kaç kişi vardır?

6 - Abdulhadi, IŞİD terör örgütü bünyesinde çok sayıda Türk savaşçı olduğu bilgisini vermektedir. Hükümetinizin tespit etmiş olduğu IŞİD terör örgütüne katılan kaç Türk vatandaşı bulunmaktadır? IŞID terör örgütüne katılan Türk savaşçılar ne şekilde IŞİD saflarına katılmaktadır?

7 - ÖSO’nun dünyada terörist örgüt olarak bilinen ve faaliyet yürüten El-Kaide, IŞİD, Nusra ve Ahrar Şam ve benzeri örgütlerle birlikte hareket ettiğine dair çok sayıda iddia yer almasına rağmen hükümetinizin ÖSO ile hareket etmesinin ve destek vermesinin nedeni nedir?  Hükümetiniz ile ÖSO arasında nasıl bir anlaşma ve işbirliği söz konusudur?

9 Nisan 2018