Günay Kubilay: Politikamız AK Parti-MHP blokuna kaybettirmek

Günay Kubilay: Politikamız AK Parti-MHP blokuna kaybettirmek

Parti Sözcümüz Günay Kubilay'ın Independent Türkçe'ye verdiği demeç:

HDP’nin Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Günay Kubilay, HDP PM kararı ve tutumunu Independent Türkçe’ye anlattı. Kubilay, “HDP’nin ilkeli tutumu devam edecek. HDP için seçimler bir uğraktır yani süregiden mücadelelerin önemli uğraklarından bir tanesidir. İzlediğimiz politikaların toplum tarafından ne kadar kabul gördüğünü de test ettiğimiz bir laboratuvardır ama seçim her şey değildir” dedi.

Türkiye’nin faşizm mi demokrasi mi ikileminin içine sürüklendiğini ve bu ikilemden çıkmanın demokrasiyi güçlendirmekle mümkün olacağını kaydeden Kubilay, HDP olarak emek, barış, demokrasi ve özgürlük gibi bütün evrensel değerleri sandığa yansıtacak bir seçim stratejisi izleyeceklerini ve HDP’den bunun beklendiğini söyledi.

“İstanbul halkının iradesi gasp edildi”

23 Haziran seçimlerini AK Parti-MHP blokunun toplumsal meşruiyete dayalı ve varlığını sürdürüp sürdürmeyeceğinin de ikinci kez test edilecek bir zemin olacağını hatırlatan Kubilay, “Biz de herkes de İstanbul seçimlerinin önemini biliyoruz. AKP-MHP blokunun genel başkanları da ‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’ dediler. Saray rejimi 31 Mart seçimlerinde büyük bir kan kaybına uğradı. Bu kan kaybını İstanbul’da durdurmak istiyorlar. Onun için de bir sandık darbesi yaptılar YSK eliyle. İstanbul halkının iradesini gasp ettiler. Şimdi o bakımdan da yani İstanbul seçimi sadece bir yerel seçim değil aynı zamanda rejimin varlığının sorgulanacağı bir seçim olacak” diye konuştu.

HDP içerisindeki gruplaşma iddialarını reddeden Kubilay, HDP’yi çoğulcu ve çok katmanlı yapısı ile sürekli hareket halinde olan bir akarsuya benzeterek, temizliği ve zenginliğinin çoğulcu yapısından geldiğini ve bu dinamiğin hiçbir monolitik partide görülemeyeceğini ifade etti. 

“Rotamız bellidir”

Politikalarının herhangi bir partiyi desteklemek dışında, AK Parti- MHPblokuna kaybettirmek olduğunu anlatan ve Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep örneklerini veren Kubilay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“HDP olarak, büyükşehirlerde blokun karşısında kazanma ihtimali en yüksek adaya oy desteği yaptık. Adana, Mersin, Antalya, Ankara ve İstanbul gibi yerlerde yaptığımız buydu. Erdoğan defalarca ‘hade söyleyin, kiminle ittifak yaptığınızı açıklayın’ dedi. Bütün samimiyetimle söylüyorum biz HDP olarak politik ittifak yapmadık. Bir anlayışta anlaştığımız veya bir yerel yönetim politikasında anlaştığımız için oy desteği vermedik. O yüzden biz hep kaybedene bakıyoruz kazanana değil dedik. O yüzden rotamız bellidir.”

Demokratik ittifak seçeneğinin herkes tarafından tartışılması gerektiğini kaydeden Kubilay, demokratik ittifaktan kastlarının demokratik Türkiye, bir demokratik cumhuriyet hedefine erişebilecek yol yöntem, bunlara ait güç, dinamikler ve ortaya konulacak demokratik programın adı olduğunu sözlerine ekledi.

14 Mayıs 2019