Bilgen: AKP gemisi su almaktan ziyade artık terk ediliyor

Parti Sözcümüz Ayhan Bilgen'in Mezopotamya Ajansına verdiği röportaj:

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP’nin çıkış için erken seçimi deneyebileceğini ve MHP ittifakının da AKP’yi kurtaramayacağını söyleyerek, “Seçimler ister 2 ay, isterse 2 yıl sonra olsun; bizim gündemimiz güçlü bir muhalefeti örmektir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Kars Milletvekilli Ayhan Bilgen, gündemdeki konuları ve erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Bilgen, seçimin demokrasiyi inşa eden bir seçim olması için muhalefettin iyi yol izlemesi gerektiğini kaydetti. 

Ülkede ciddi bir tıkanmışlığın ve yönetilmeme halinin hakim olduğunu ifade eden Bilgen, “Ülkedeki tıkanmışlığı aşmanın yolu yapılacak demokratik bir seçimledir. Seçim dışındaki yollar saldırıdır. Bu saldırı da ülkeyi kutuplaşmaya götürür. Tabi şu anki koşullara bakıldığında yapılacak bir erken seçimin de meşruluğu tartışılır" dedi.

'MUHALEFETİ ÖRGÜTLEMELİYİZ'

AKP'nin seçimi göze alıp almayacağına ya da seçimin yapılmasını belirleyecek olanın toplumsal muhalefet olduğuna dikkat çeken Bilgen, "Erken seçim olacak mı olmayacak mı? Beklemek yerine muhalif kesimin yapılan faşizan uygulamaları durduracak birliktelikler ve buluşmalar sağlamalı; ortak çalışma platformlarında gündeme dair tartışmalar yapmalı. Seçimler ister 2 ay sonra olsun ister 2 yıl sonra olsun, bizim nasıl yol izleyeceğimiz önemlidir. Bize düşen sokaklarda, hayatın içerisinde her yerde bu otoriter süreci ve baskı sürecini sonlandıracak iradeyi örgütlemektir" dedi. 

'AKP ERKEN SEÇİM DENEYEBİLİR’ 

Yapılan son seçim anketlerinde iktidarın durumunun hiçte iç açıcı olmadığının medya tarafından tartışılmaya başlandığını kaydeden Bilgen, anketlerde kararsız seçmenin yüzde 30’lara çıktığının görüldüğü bunun sebebinin de insanların süreçlerden yaşadığı kaygılardan kaynaklandığını belirtti. Özellikle son günlerde ABD'deki Reza Zarrab ile yeniden gündeme gelen 17-25 Aralık yolsuzluğuyla birlikte toplumda ciddi kaygılar ve kırılmalar yaşandığına dikkat çeken Bilgen, şöyle devam etti: "Yolsuzluk derinleştikçe ve milyon dolarlık rüşvet artıkça toplumda büyük bir öfkeyi de beraberinde getirdi. AKP kendisi için bir çıkış yolu olarak, daha kötüye giden süreci atlatmak için erken seçimi deneyebilir. Ya da yaptığı yolsuzlukları milli bir dava gibi sunabilir. Seçimi ister kendisi için bir çıkış yolu görsün isterse de OHAL'i 2019 sonuna kadar var gücüyle kullansın. Bizim gündemimiz yapılan haksız uygulamalara karşı nasıl güçlü bir muhalefeti öreriz onun tartışmasını yapmamız gerekir. "

'AKP'Yİ MHP İTTİFAKI DA KURTARAMAZ'

AKP'yi artık MHP ile ittifakının da kurtaramayacağına dikkat çeken Bilgen, "Kendileri tarafından metal yorgunluğu olarak tarif edilen aslında iktidarın kendini inkar etmesidir. Varlık sebebinin reddine dayalı bir pozisyonda olmasıdır" dedi. MHP'nin kendi varlığını deva ettirebilmek için AKP ile ittifak kurduğunu vurgulayan Bilgen, "Herkes AKP'nin artık 2002'deki AKP olmadığının farkında. Bugün MHP ile Vatan Partisi arasında sıkışmış bir AKP var. 'AKP devrilirse arkasında kalacak mirasa hangisi sahip çıkabilir' anlayışıyla iki parti de AKP etrafında kenetlenmiş durumdadır. Bu iktidar bu sıkışmışlığı kabul ediyor. Bu iki parti de bu ittifaktan faydalanıyorlar” dedi.  

'DEMOKRATİK REJİM İNŞASI ZORUNLU'

“AKP gemisi su almaktan ziyade artık terk ediliyor” sözleriyle AKP iktidarın çöküşünü dile getiren Bilgen, herkesin AKP’den kaçmak için farklı yollar aradığını vurguladı. Bölgesel gelişmelere bakıldığında Türkiye’de de yapısal dönüşümün zorunlu olduğunu belirten Bilgen, “Türkiye’nin uluslararası ittifaklardaki çaresizliği yapısal dönüşümü ve daha demokratik rejimin inşasını zorunlu kılıyor. Burada küçük taktik hamleler değil, Türkiye'de tarihi bir dönüşüm gerekiyor. Dolasıyla bu tarihi dönüşüme yakışacak bir vizyon ve perspektifiyle 2019 Türkiye’sine dair daha umut içeren bir siyaset anlayışını toplumun önüne konulması gerekir” dedi. 

'KÜRTLER HERŞEYİN FARKINDA'

Kürdün artık her şeyin farkında olduğunu ifade eden Bilgen, “Kürtler, Erdoğan’ın ne 15 çocukla ilgili nefret söylemlerini ne de ‘Bir gece ansızın geliriz, aç bırakırız’ diyerek açlıkla terbiye etme gibi söylemlerini unutur” dedi. Kürtlerin bu coğrafyada yaşananların farkında olduğunu ve halkların da birbirini boğazlamadan nasıl yaşayabileceğini artık öğrendiğini kaydeden Bilgen, HDP olarak özeleştiri vererek, daha somut adımlar atmak için gereken mücadeleyi yürüteceklerini belirtti.

‘AYM’DEN BEKLENTİMİZ YOK’ 

Bilgen, son olarak 6 Aralıkta Anayasa Mahkemesi’nde ele alınacak tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dosyasına değinerek, şunları söyledi: "Anayasa Mahkemesi’nde daha önce de Gülser Yıldırım dosyası görüldüğü için Demirtaş’ın dosyasına yaklaşımda da büyük bir beklentimiz yok. Anayasa Mahkemesi bir an önce gecikmeden tutuklu bulunan vekillerin tutukluluklarına son vermesi gerekir. Demirtaş’ın davası siyasi bir dava. Siyasi davaların kazanılması için toplumsal mücadele şart. Eş Genel Başkanımızı ancak toplumun iradesi, toplumun iktidara öfkesi hak ettiği siyasete ve yere getirir."
 
MA / Nurhan Kuzu - Ergin Çağlar

3 Aralık 2017