Tutuklu aileleri seferberlik çağrısı yaptı

Günlerdir çocukları ve yakınları açlık grevinde olan ve seslerini duyurmak için cezaevleri önünde eylem yapan, polis saldırısına uğrayan tutsak anneleri ve aileleri, dün alınan ölüm orucu kararı sonrasında Diyarbakır’da olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Milletvekillerimiz Leyla Güven, Tayip Temel, Dersim Dağ, Murat Sarısaç’ın yakınlarının da bulunduğu ailelerin toplantısından “seferberlik çağrısı” çıktı. Çok sayıda ailenin katıldığı toplantı sonrasında yayınlanan bildiri de şu görüşlere yer verildi:

Herkesi seferberliğe davet ediyoruz

"Tutuklu aileleri olarak çocuklarımızın talebi talebimizdir. Direniş amacına ulaşana kadar süreceğini, bu konuda çocuklarımız kadar kararlı bir şekilde kazanacağımıza inanıyoruz. Aileler ve anneler olarak; Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Arap ve ülkede yaşayan bütün halkları, bütün demokrasi kurum ve kuruluşları, tüm vicdanları, tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, demokrat, aydın ve yazarları seferberliğe davet ediyoruz. 


Tek gündemimiz sonuç alıncaya kadar kesintisiz direnişi sürdürmektir

Zaman söz söyleme zamanı değil, alanlara akma zamanıdır. Gün açlık grevi eylemlerine ve ölüm orucu eyleminde olan direnişçilere taleplerinin karşılanması için alanlarda haykırma günüdür. Tek gündemimiz; sonuç alıncaya kadar direnişi kesintisiz sürdürmektir. 

Vicdani ve ahlaki seferberlik çağrısı yapıyoruz.

Bu temelde; seferberlik çağrısı yapıyoruz. Tüm siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, vicdan sahibi tüm kesimler, Kürt ve Türkiye halklarını seferberliğe davet ediyoruz. Vicdani seferberlik, ahlaki seferberlik çağrısında bulunuyoruz. AKP-MHP faşist iktidarının zulmüne karşı seferberlik ruhuyla mücadeleye davet ediyoruz.

Yaşamın her alanında direnişi büyüteceğiz

Çocuklarımızla direniyoruz; bu direniş hepimizin direnişidir, tüm demokratik kamuoyunu bu direniş ruhuyla ahlaki ve vicdani sorumluluklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

Bugünden itibaren kesintisiz bir tarzda yaşamın her alanında direnişi büyüteceğiz. Zalimler kaybedecek, direniş kazanacak, özgürlük kazanacak.”

30 Nisan 2019