Temelli: Hangi görüşten olursak olalım haksızlık varsa yan yana gelmeliyiz

KHK’lerle ihraç edilen milletvekilleri, KHK’lerle ihraç edilen yurttaşlarla TBMM’de buluştu. Toplantıya, KHK ile ihraç edilen Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli, Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu, Iğdır Milletvekilimiz Habip Eksik ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da katıldı. KHK ile ihraç edilenlerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantının başlangıcında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de kısa bir değerlendirme yaptı. Temelli, şu ifadeleri kullandı: 

KHK ile ihraç edilmiş mağdur olmuş büyük bir aileyiz. Bu sorunla birlikte boğuşuyoruz ve bu soruna karşı çözümü de birlikte üretmeliyiz. Çok çok büyük bir sorun ve mağduriyet var. Bizzat ben de yaşadığım için fazlasıyla bunu hissettim. Mağduriyet sadece bireyle, aileyle sınırlı kalmıyor. Bütün sosyal çevrenize halka halka yayılan bir mağduriyet bu. 

Hangi görüşten olursak olalım haksızlık varsa yan yana gelmeliyiz

Resmi istatistiklere göre KHK sayısı 130 bin gibi gözükse de bu mağduriyet 3-4 milyon insana yayılmış durumdadır. Bu denli mağduriyet ve kötülük nasıl yapılır? Bu ülke uzun süredir bu kötülüklerin yaratıldığı bir coğrafyaya dönüştürülmüş durumda. Yaşamın her alanında yeni yeni mağduriyetler yaratılıyor, yeni mağdurlar yaratılıyor. İşimizden aşımızdan ve gelecek umutlarımızdan olduk. O yüzden yan yana gelmeliyiz. Hangi görüşten ve düşünceden olursak olalım ortada bir haksızlık varsa ve buna karşı sesimizi çıkarmak istiyorsak yan yana gelmeliyiz ve omuz omuza durmalıyız. 

Meclis kürsüsü sizin kürsünüz

Bizim HDP olarak Meclis’te var olma nedenlerimizden biri de bu kürsüyü sizlerin kürsüsü yapma amacıdır. Nasıl sokakta yan yana isek, sizin gibi bir mağdur olarak haklarımızı sokakta, alanlarda, mahkeme salonlarında beraber aradıysak Meclis’te de bu sesi birlikte yükseltmeliyiz. Bizlerin kürsüsü sizlerin kürsüsü, hepimizin kürsüsüdür. O, siyasette üstten bakan ayrımcılık yapan bizi birbirimize ötekileştiren aklı hepimiz burada birlikte kırmalıyız. 

İktidar ne kadar kötülük yaparsa yapsın iyilik kazanacak

Bu büyük mağduriyetin nereden nasıl beslendiğini iyi biliyoruz. İktidar ayakta kalabilmek için sürekli bir zalim, zulüm, bir şiddet mekanizması üreterek geldi. 15 Temmuz 2016 darbe kalkışması bahane edilerek yüz binlerce insan mağdur edildi. Çocuklarımız gençlerimiz mağdur edildi ve bu devam ediyor. 130 bin dosyanın 36 bini incelenmiş 33 binden fazlası reddedilmiş. Nasıl reddedildiği, kimin reddettiği belli değil. Biz bu tarihi, bu ittihatçı aklı biliyoruz. Tahkikat komisyonu kurarlar, insanların haklarını gasp ederler. Hepimizin hikayeleri var. Hepimizin çok acı öyküleri var, bunlardan çıkaracağımız dersler var ama umudumuzu kaybetmeyeceğiz. İktidar ne kadar kötülük yaparsa yapsın iyilik kazanacak. Çünkü haklıyız. Hiçbir suçumuz yokken, ne amaçla yapıldığı belli olmayan bir muamele ile karşı karşıyayız. 

Gün olur devran döner; bize bunu yapanlardan hesap soracağız. Önce ortak olan bu büyük derdi dile getirelim ve çözümü birlikte yaratalım. HDP bu amaçla halkların, ezilenlerin, yok sayılanların partisidir. Bu kötülüğü hep birlikte yeneceğiz. Bu iktidar bir kötülük iktidarıdır ve bunun adını koymak, bununla mücadele etmek en büyük görevimizdir.  

9 Ekim 2018