Temelli: 40 yıldır barış mücadelesi veren Ahmet Türk'e laf söyleyecek kadar acz içindesiniz

Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli, Mardin Artuklu'da düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Temelli, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: 

Bugün hem Amed'de hem Mardin'de mitinglerimiz olacaktı ama sağanak yağmurdan dolayı ne yazık ki mitinglerimiz gerçekleşmedi. Ama siz burayı miting alanına çevirdiniz. Bugün gerçekleşen bu doğal afetten zarar gören herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 

Doğal afete yapacak bir şey yok ama yapay afete yapacak bir şey var

Doğadan gelen doğal afete yapacak bir şey yok ama yapay afete yapacak bir şey var. Bu memleketin başına 17 yıldır çöreklenen bu yapay afete 31 Mart'ta gereğini yapacağız. Bize diyor ya defolun gidin, biz de diyoruz ki 31 Mart'ta sandığa gidiyoruz, bu ülkeyi bu yapay afetten hep birlikte kurtarıyoruz. 

Öfkemizi sandıklara taşıyacağız

Bu seçim sürecinde bu iktidarın şaibesini gördük, saldırısını gördük; hakaretine, tehditlerine maruz kaldık. Şimdi 31 Mart'ta tüm bu saldırılara, hakaretlere cevap vereceğiz. Akla gelmeyecek her türlü yöntemle HDP'ye saldırdılar. Tüm HDP'lilere, tüm muhalefete, o da yetmedi soğanlara bile terörist dedi. Her türlü hakareti etti. Benden bahsederken "Kürt bile değil" diyerek Kürt halkına hakaret ediyor, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor. Bu ülkede tüm halklar eşit yurttaşlardır. Bu hakaretleri, tehditleri kabul etmeyeceğiz. İtirazımızı, öfkemizi sandıklara taşıyacağız.

Tüm kamu güçleri AKP seçim kampanyasının aktivisti gibi çalışıyor

Bakın, tüm kamu güçleri AKP seçim kampanyasının aktivistleri gibi çalışıyor. Kaymakamlar sosyal yardım fonlarını tehdit aracına çevirmişler. Halkı tehdit ediyorlar. Valiler AKP adaylarıyla seçim kampanyası yürütüyor. YSK keza öyle. Her türlü hileye bulaşıyor. Sandıkları taşıyor, bizler sandığa ulaşamayalım diye. Askerlerin görev yerleri değişiyor, polislere 142 belgesi düzenleniyor. Tek dertleri seçimi kazanmak. Seçim böyle kazanılmaz. Seçim halkla kazanılır. 

GBT makineleri bozuk değil, suç yok!

Bizi sabah akşam GBT'ye tabi tutuyorlar. Türkiye’de GBT rekoru kırdık. Bir trafik suçu bile bulamadı. Sonra diyor GBT makineleri bozuk. Makineler bozuk değil. Bizim bir suçumuz yok. Sen suçlu arıyorsan kendi çevrene bak bakalım. Makinen bozuk mu o zaman anlarız. 

40 yıldır barış mücadelesi veren Ahmet Türk'e laf söyleyecek kadar acz içindesiniz

Şimdi kalkmış bizim adaylarımızı tehdit ediyor. Bizim adaylarımız halkın adaylarıdır. Ahmet Türk, Mardin halkının Kürt halkının adayıdır. 40 yıldan uzun bir süredir bu ülkede barış mücadelesi veren, halkların bir arada yaşam mücadelesine sahip çıkan Ahmet Türk’e laf söyleyecek kadar acz içindesiniz. 

Bize düşen barış mücadelesine sahip çıkmak 

Arkadaşlarımız asla bu tehditlere boyun eğmedi. Bugün cezaevinde olan arkadaşlarımız da sürgünde olan arkadaşlarımız da bu mücadeleyi sürdürmeye devam ediyor. Hepsinin sevdası var. Barış sevdası var. Hepimize düşen bu sevdaya, bu mücadeleye sahip çıkmaktır. Tıpkı Leyla Güven gibi. 

Tecrit bitmeden adaletin önü açılmaz

Leyla Güven 142 gündür açlık grevinde. Onunla beraber, binlerce tutsak açlık grevinde. Dünyanın her yerinde Strazburg’da, Toronto’da, Hewler’de, Galler’de yoldaşlarımız hukuk mücadelesi veriyor. Hukuksuzluğu bu ülkeye dayatanlar açlık grevinde olan yoldaşlarımızın sesini duymazdan geliyorlar. Biz de diyoruz ki bu tecrit bitmeden bu ülkede hukukun, adaletin yolu açılmaz. Bir an önce Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşmesinin önü açılmalıdır. Bu meşru bir taleptir. Bu sesi duymayanlar bizi tehdit ediyorlar. Halka saldırıyorlar. Ama en temel hukuksuzluğu gidermek için bir adım dahi atmıyorlar. Bir kez daha Adalet Bakanı’na sesleniyorum. Yasaların gereğini yerine getirin. Biz hiçbir arkadaşımızın ölmesini istemiyoruz. 

Beka sorunu yok, adalet, işsizlik, barış sorunu var

Bu haklı talepleri dile getirdiğimizde çıkıp, “Bu ülkenin beka sorunu var” diyorlar. Bu ülkenin beka sorunu yok, bu ülkenin adalet sorunu var. Bu ülkenin işsizlik, ekonomi sorunu var. Bu ülkenin barış sorunu var. Bu ülkeye adalet, demokrasi, barış gelene kadar mücadelemiz devam edecek.

Ülkeyi faşist zihniyetten kurtaracağız

31 Mart’ta sandıklara kilitlendik. Oyumuza, irademize sahip çıkacağız. Nerede bir Mardinli varsa o gün oyunu kullanacak. Sandıklar taşındıysa, o sandıklar nereye gidiyorsa biz de oraya gideceğiz. 31 Mart’ta kayyım atanan her yerde bu kayyımları süpürüp atacağız. Sadece kayyım olan belediyelerde değil, çok daha fazlasında iktidara geleceğiz. Ama iktidara gelemediğimiz yerlerde de demokrasi güçlerinin adayını destekleyeceğiz. AKP-MHP bloğundan, bu faşist zihniyetten bu ülkeyi hep birlikte kurtaracağız.

Kutuplaştırarak iktidara çöreklenen zihniyet şimdi kaygılı

Biz bir strateji ortaya koyduk bütün kimyaları bozuldu, bütün oyunları bozuldu. Kamplaştırarak, kutuplaştırarak iktidara çöreklenen bu zihniyet şimdi kaygılı. Biz de diyoruz ki korkunun ecele faydası yok. Artık bu baskıya bu şiddete son verin. Seçimle geldiniz, seçimle de gideceksiniz.

Kadınların, emeğin, doğanın kentini hep birlikte var edeceğiz

Önce yerellerde iktidara geleceğiz. Yerel demokrasiyi inşa edeceğiz. Kadınların, emeğin, doğanın kentini hep birlikte var edeceğiz. Bütün sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz. Halkla birlikte çözeceğiz. Üreten biziz, yöneten de biz olacağız. 7/24 çalışarak bugüne geldik. Şimdi iki günümüz var. İki gün boyunca eksik bıraktıklarımızı tamamlayacağız. Seçim günü sandıklarımıza, oylarımıza sahip çıkacağız. Yerellerde iktidara gelerek, değişim umudunu hep birlikte hayata geçireceğiz. Bizler umudun partisiyiz. Bizler yürüdükçe barışın yolu açılır. Umudunuzu yalnız bırakmayın. Umudunuzla yürüyün HDP ile yürüyün. 

29 Mart 2019