Stagflasyon ve ‘acı reçete’ kapıda

Eş Genel Başkan Yardımcımız Günay Kubilay'ın, iktisadi çöküş ve halkı açlık ve yoksulluğa mahkum eden politikalara ilişkin açıklaması.

Türkiye, AKP ve Tek Adam Rejimi ile bir ekonomik çöküntüye sürüklenmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon verilerini bugün açıkladı. Buna göre, son 1 yılda yüzde 10’un üstüne çıkarak uzun zamandır çift hanelere ulaşan enflasyon, Temmuz ayında da beklentilerin oldukça üzerinde arttı.

TÜFE oranı 12 aylık bazda yüzde 62 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15,85 oranına yükseldi. Üretici enflasyonu oranı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 oranında artarak yüzde 25’e yükseldi. 

Daha 3 gün önce Merkez Bankası Başkanı’nın revize ederek açıkladığı ve HDP’nin de bunun üzerine kendisini istifaya davet ettiği yıllık enflasyon hedefinin 2,45 puan üzerinde açıklanan TÜFE oranı ve yüzde 25 oranında açıklanan Yİ-ÜFE oranı göstermektedir ki, hem Merkez Bankası hem de AKP  kamuoyunu yanıltmaktadır. Tekrar söylüyoruz: Merkez Bankası Başkanı’nın “revizyon” olarak açıkladığı yüzde 60’lık enflasyon hedefi sapması öngörüsüzlüktür, vizyonsuzluktur, plansızlıktır. 

Bilindiği üzere Haziran ayına ilişkin enflasyon verileri son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ortaya çıkan gerçek şu ki, her geçen ay durum daha da kötüleşmektedir. AKP’nin mevcut OHAL rejimini kalıcılaştırması, çatışmacı bir siyaseti tercih etmesi, güvenlik harcamalarını arttırması enflasyonun hızla yükselmesine neden olmaktadır. Ülkede çözüm sürecinin sonlandırılması, Ortadoğu’da militarist ve yayılmacı politika tercihleri yüksek bütçe açığına ve zamlara neden olmaktadır. 

Türkiye; yüksek işsizlik, yüksek enflasyon, yüksek kur ve yüksek faiz fasit dairesi içerisinde stagflasyonist bir eğilime AKP eliyle kapılmıştır. ‘Tek adam rejimi’ toplu zamlara yol açmaktadır. 

Dolar tarihi rekorunu kırarak 5 TL’yi geçmiş, Euro 6 TL’ye yaklaşmıştır. Benzin 6.30 TL, Motorin 5.75 TL olurken, doğalgaza yapılan yüzde 50’lik zam vatandaşa elektrikte yüzde 14, ekmekte yüzde 20, ulaşımda yüzde 25, sütte yüzde 33, tereyağında yüzde 65, yumurtada yüzde 27 ve birçok üründe ilave zamlar olarak yansıtılmıştır. 

Halkı açlık ve yoksulluğa, yani “acı reçeteye mahkum” görenler, büyük bir yanılgı içinde olduklarını da bilmelidir. 

 

Günay Kubilay

Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu

Eş Genel Başkan Yardımcısı

3 Ağustos 2018

 

Etiketler : #Günay Kubilay