S&D Grubu: Seçim sonuçlarının tanınmamasının AB-Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur

S&D Grubu: Seçim sonuçlarının tanınmamasının AB-Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur

Avrupa Parlamentosu'nun en büyük ikinci grubu Sosyalist Grup, seçim sonuçlarına yapılan keyfi müdahaleler konusunda bir açıklama yaptı. S&D Grubu Parlamenteri ve AB Türkiye Raportörü Kati Piri, grubu adına yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:   

Yaşananlar demokrasi ve seçim sonuçlarına saygı duymaktan çok uzak 

Seçim sonuçları sadece arzu edilen aday kazandığında tanınıyormuş gibi görünüyor. Yalnızca muhalefet partisi CHP'nin adayının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması iktidardaki AKP tarafından sorgulanmıyor, şimdi de seçilmiş HDP'li belediye başkanları mazbatalarından mahrum bırakılarak seçimlerde ikinci olan başka partiden adaya belediye başkanlığı veriliyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun bu kişileri en başta aday olarak kabul edip ve daha sonra seçildiklerinde ise yerlerine başka parti adayını seçmesi nasıl mümkün olur?  

Bu, demokrasi ve seçim sonuçlarına saygı duymaktan çok uzak bir durum. S&D Grubu, seçilen tüm belediye başkanlarına mazbatalarının verilmesini talep ediyor.   

Muhalefet partilerinin elde ettiği seçim sonuçlarının tanınmamasının AB-Türkiye ilişkileri açısından sonuçları olur 

Geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu, hukukun üstünlüğünde görülen gerileme nedeniyle Türkiye ile katılım müzakerelerinin resmi olarak askıya alınmasını öngören bir kararı kabul etti. Birden fazla partinin ülkenin her yerinde belediye kazanabildiği bu yerel seçimlerin ilk sonuçları, Türk demokrasisinin hala hayatta olduğunu göstermişti ki bundan mutlu olmuştuk. Ancak Türk makamları belediye başkanlarını görevlerinden keyfi bir şekilde almaya başlarlarsa veya muhalefet partilerinin elde ettiği seçim sonuçlarını tanımazsa, bunun AB ile Türkiye arasındaki gelecekteki ilişkiler açısından sonuçları olur.

13 Nisan 2019