Sancar: Gelin Newroz'u bu topraklarda dayanışmayı yükseltmenin miladı yapalım

Eş Genel Başkanlarımız Mithat Sancar ve Pervin Buldan, bu yılki merkezi kutlamaları Korona nedeniyle iptal edilen ancak dün akşam milyonlarca insanın evinin camını, balkonunu, damını, penceresini ve önünü kutlama alanına dönüştürdüğü Newroz Bayramı için kutlama mesajı yayınladı.

Video mesajında Sancar şu ifadeleri kullandı:  

Sevgili Kardeşlerim;

Baharın, dirilişin, yeniliğin ve dayanışmanın bayramı olan Newroz'unuzu kutluyorum. Binlerce yıldır barış içerisinde ve bir arada yaşamanın sembolü olan Newroz başta Kürtler olmak üzere birçok halk tarafından kutlanmaktadır.

Bütün yapımız ve 26 belediyemizle salgına karşı var gücümüzle çalışıyoruz

Değerli halkımız, Korona Virüs salgınından dolayı bütün dünya zor bir dönemden geçiyor. Halk sağlığının her şeyin üzerinde olduğunun farkındayız ve bunun sorumluluğunu taşıyoruz. HDP olarak başta Kriz Koordinasyonlarımız ve 26 belediyemiz olmak üzere tüm yapımızla birlikte halkımızın sağlığını gözeten tüm önlemleri almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Newroz mitinglerimizi de zaten bu nedenle iptal ettik. 

Newroz Kürtlerin kimliklerini görünür kıldıkları ve bunu dünyaya beyan ettikleri tarihtir

Newroz bundan binlerce yıl önce Dehaq zulmüne karşı özgürlük meşalesini yakan Demirci Kawa'yla başlamıştır. Bugün Ortadoğu’dan Kafkasya, Orta Asya’dan Afganistan’a kadar geniş bir alanda kutlamaktadır. Newroz bütün kavimlerin dillerinde yeni başlangıçları, arınmayı, yeniliği ve güzelliği ifade eder. Newroz aynı zamanda Kürtlerin kendi kimliklerini görünür kıldıkları ve bunu bütün dünyaya beyan ettikleri bir tarihtir. Bu tarih Kürtler için zulmün ve baskının karşısında duran bir itiraz ve iradenin beyanı haline gelmiştir. Newroz son yıllarda halkları ortak bir evde bir araya getirmenin mücadele çağrısına dönüşmüştür. Bu çerçevede 2013 Newroz'u demokratik siyasetin önünün açılıp şiddetin sonlanması için yapılan çağrı ile tarihsel bir karakter kazanmıştır. Bizler hala Newroz'un 2013 ruhuna uygun bir tarzda bütün haklara özgürlük, barış ve kardeşlik vesilesi olarak görülmesinde ısrar ediyoruz. 

Yeni dünya, halkların dayanışmasıyla inşa edilecektir 

Sevgili Kardeşlerim; 

Küresel ölçekte yaşanan Korona Virüs salgını nedeniyle bu yıl Newroz'u halkların dayanışmasının sembolü haline getirelim. Halk sağlığı iktidarın veya beli grupların insafına bırakılamayacak kadar önemlidir. Halk sağlığını korumak için bugün insan onurunu esas alan herkesin bir seferberlik ruhuyla dayanışma içerisine girmesi her zamankinden daha tarihseldir. İktidarın kendi kaderine terk ettiği insanların sorunlarına hep birlikte ortak çözümler üretmek gibi tarihi bir sorumluluğumuz var. Bunun tek yolu emekçilerden ve yoksullardan yana, zayıf ve muhtaç bütün insanlardan yana her kesimin içerisinde olduğu dayanışma ağları örmektir. Buradan yerel yönetimlere demokratik kuruluşlara ve meslek örgütlerine seslenmek istiyorum. Gıda ve hijyen başta olmak üzere toplumun temel ihtiyaçlarını tespit edelim. Yaşanan sorunları çözmemizin ve bu krizi aşmamızın tek yolu dayanışmadır. Yeni bir dünya halkların dayanışmasıyla yaratılabilir. Geleceğe uzanan umut yolları bu dayanışma içerisinde inşa edilecektir. 

Gelin Newroz'u bu topraklarda dayanışmayı yükseltmenin miladı yapalım

Gelin Ortadoğu’da bütün insanları buluşturan ve yeni yaşamın başlangıcı kabul edilen Newroz'u bu yıl bu topraklarda dayanışmayı yükseltmenin miladı yapalım. Burada kuracağımız dayanışmayı dünyanın bütün ezilen hakları ile buluşturalım. HDP olarak bu tarihi eşikte üzerimize düşen bütün sorumluluğun gereğini yerine getirmeye hazırız. Bunun için her zamankinden daha fazla çalışıyoruz. Halkımızın sağlığı ve refahı için çalışmaya devam edeceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz. Kürt halkı başta olmak üzere bütün halklarımızın 2020 Newroz'unu bir kez daha kutluyorum. Bu Newroz'un bütün halkların dayanışma ruhuyla özgürlük ve eşitlik mücadelesinde daha güçlü bir baharı getireceğine inanıyorum. Newroz Pîroz be. 

21 Mart 2020