'Sakinelerin çizgisinde onlara layık olmak için yola çıktık'

"Şehir senin" şiarıyla yerel yönetim seçimlerine hazırlanan HDP, Türkiye halklarının bütün renklerini içinde barındıran profili ile dikkat çekiyor. İlk defa seçimlere giriyor olmasına rağmen güçlü bir alternatif olduğunu kısa sürede gerçekleştirdiği örgütlenme gücü ve yarattığı coşku ile gösteren HDP'nin eşbaşkan adaylarının tüm kesimleri temsil eden bir yapıya sahip olması önemli bir farklılık olarak göze çarpıyor. İzmir Kemalpaşa Belediye Eşbaşkan adayı Sakine Dervişcemaloğlu Sarısaltık Dersim'li Alevi bir Kürt kadını olarak seçim hazırlıklarını DİHA'ya değerlendirdi. Henüz çocuk yaşlarda Dersim'den Fransya'ya göç etmek zorunda kalan Sarısaltık, henüz Avrupa'nın ne olmadığını bilmediği bir yaşta memleketinden ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

Fransa'da yoğun bir özlem yaşadığını ve çocukluğunun buruk geçtiğini ifade eden Sarısaltık, "Her zaman camdan bakarken, dedemi, nenemi, amcamı, teyzemi karşıdan bekledim" dedi. Babasının taş ocağında işçi olduğunu dile getiren Sarısaltık, annesinin ise ev hanımı olduğunu belirtti. Fransa'da yabancı olduğunun, ikinci sınıf yurttaş olduğunun her zaman hissettirildiğini belirten Sarısaltık, işçi bir ailenin çocuğu olarak Fransa'da büyüdüğünü ve bir süre özel sektörde çalıştığını kaydetti.

Evliliğinin ardından eşinin memur olması sebebiyle Türkiye'ye geri dönüş yaptığını belirten Sarısaltık, önce Elazığ'da daha sonra da İzmir'in Kemalpaşa ilçesine geldiğini ve halen Kemalpaşa'da oturduğunu belirtti. Hem yurtdışında hem de Türkiye'de gelişen eylemlere karşı duyarlı olduğunu belirten Sarısaltık, "Bu duyarlılığım emekçi bir ailenin kızı olduğum içinde vardı. Burada kendimi daha özgür ifade edebilmek için HDP'nin içindeyim. Türkiye çok güzel, renkli bir ülke. Arabı, Kürdü, Türkü, Çerkesi, Lazı, Yunanı, Ermenisi, Alevisi her kültürden insan var. Bizlerin bu güzelliklerin kıymetini bilmesi gerekiyor. Aslında Türkiye'nin bu zenginliği Avrupa tarafından sürekli özenilen bir durum" dedi.

HDP'nin çok özel bir parti olduğuna değinen Sarısaltık, "HDP bütün halkları, dilleri, dinleri birleştiren bir parti. Sosyalist, emekçi, kadının yanında, çevrenin yanında, gençlerin yanında olan bir parti. Solun birleştiği bir partidir" dedi. Dersim'in tarihinin katliam tarihi olduğunu belirten Sarısaltık, "En fazla ezilen halklardan biri olarak HDP'nin içinde olmak zorundayız. Diğer sistem partileri şu ana kadar hep Alevileri kullandılar. Bizim üzerimizden politikalar yürüttüler. Herkes inancını nasıl yaşayacağını biliyor. Bunu bize öğretemezler. Alevilik aynı zamanda sosyalistliğin özünü de içinde barındırıyor" dedi.

Kemalpaşa'da çevre sorunlarının yoğun olduğunu belirten Sarısaltık, "Sanayi bölgesi olduğu için fabrikalar çok fazla. Haliyle de çevre kirliliği had safhada. Önceliğimiz bu çevre kirliliğine bir çözüm bulmak. Sokaklarımız çok kirli, çocuklarımız sokakta oynuyorlar. Sokaklara yeşillikler yapacağız. Sosyalist bir belediyecilik taşeronla çalışmaz. Taşerona hayır diyoruz. Bu yerelde değil, her tarafta kalkmalıdır. Kadınlarımız Kemalpaşa'da eve kapanmış durumda. Onları sosyal hayata katmak için projelerimiz var. Kadınların çocukları varsa eve kapanmış durumdalar. Fabrikalar çocuğu olan kadınları işe almıyor. Kadınlar çalışsın diye çocuklara kreş açacağız. Kemalpaşa'daki yoksul halkla dayanışma içinde olacağız. Bundan sonra 'Burası Türkiye, burası böyle' olmayacak" dedi.

Sakine Cansız'ın güçlü bir kadın önder olduğunu sözlerine ekleyen Sarısaltık, "Sakine, Fidan ve Leyla'nın katledilmesine çok üzüldük. İsmimin Sakine olmasından, onunla adaş olmaktan gurur duyuyorum. Ben onun kadar olamam. O kadar cesur değilim. Sakine yoldaşın direnişi bize güç veriyor. HDP aynı zamanda onun mücadelesine sahip çıkma mücadelesidir. Bu nedenle HDP'nin içinde Sakine'nin çizgisinde daha fazla cesur olacağız. Küçük çapta da olsa mücadelesini devralmak istediğim bir gerçek. Sakine yoldaşa, Fidan ve Leyla arkadaşlara layık olmak en büyük idealim. Sakinelerin çizgisinde kendimizi yaratabilmek, onlara layık olabilmek için yola çıktık" dedi.

10.02.2014