Oluç: 'Kürt sorunu yoktur' diyenler annelerin ne acılarını ne duygularını anlayabilir

Grup Başkanvekilimiz Saruhan Oluç, Diyarbakır'da, kayyım atamaları ardından başlayan Demokrasi Nöbeti'ne katıldı. Oluç, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

22 gündür kayyım ataması karşısında direnen, sesini yükselten, bunu protesto edenlerin, hukuksuz, demokrasi düşmanı, halk iradesine düşman, sandığa düşman bu adımı kabullenmeyenlerin mücadelesi sürüyor. Sadece Amed'de değil, Mardin'de, Van'da, Türkiye'nin birçok şehrinde protesto eylemleri sürüyor, sürecek de. Bu adımı hiçbir şekilde kabullenmeyeceğimizi, demokratik siyaset içinde bu adımın hiçbir meşruiyeti olmadığını söylemeye bu adım geri alınana kadar devam edeceğiz. Bugün burada, yarın başka yerlerde; her yerde, her gün dile getireceğiz.

Kayyım' demek ne zamandan beri yasak?

O kadar zora düştüler ki yaptıklarını kimseye anlatamıyorlar. Bak dün çıktı televizyona adını söylemek istemediğim o zat; anlatmaya çalıştı neden kayyım atadıklarını. Ama kayyım lafını bile kullanamıyor. O kadar demokratik meşruiyeti olmayan, o kadar halk tarafından kabullenilmeyen bir durum ki anlatamıyor. 'Kayyım' demeyelim diye çırpınıyor. Kayyım kelimesini yasaklamaya çalışıyorlar. Dün İstanbul'daydım. Çeşitli etkinliklerde polis diyor ki, "Kayyım yazıyor mu pankartlarda?". 'Kayyım' demek ne zamandan beri yasak oldu?

Kayyım atamalarını AKP'ye oy verenler bile kabullenmiyor

O kadar zor durumdalar ki anlatamıyorlar. AKP Genel Başkanı çıkıp konuşuyor, anlatamıyor. Halk kabullenmiyor biliyorsunuz. Diyarbakır halkının yüzde 80’den fazlası, AKP’ye oy vermiş olanlar dahil, kabullenmiyor bu adımı.Türkiye haklarının çok önemli bir kısmı kabullenmiyor. Dünya bu rezaleti, demokrasiye olan bu düşmanlığı gördü, anladı. Aslında bu iktidarın demokrasi  ile hukukun üstünlüğü ile adaletle hiçbir alakası olmadığı bir kez daha görüldü.

"Eşbaşkanlarımız yolsuzluk yapmadı" demeyi bile zul kabul ediyoruz

Sığındıkları her laf boş çıkıyor. Bundan sonra da boşa çıkacak. Çünkü nasıl bundan evvel 2014’ten 2016’nın ortalarına kadar bizim kayyımla görevden alınan belediye eşbaşkanlarımızın alınları tertemiz, başları dikse, nasıl en ufak bir yolsuzluğa karışmadılarsa 4 buçuk ay öne mazbatasını alan 3 büyükşehir eşbaşkanımız da en ufak bir hukuksuzluk, yolsuzluk yapmadı. Biz bunu söylemeyi bile zul kabul ediyoruz.

Korktukları, hırsızlık belgelerinin açığa çıkmasıdır

Bizim eşbaşkanlarımız 2 buçuk yıl boyunca kayyımlarla yönetilen belediyelerin yolsuzluklarını, hırsızlıklarını birer birer ortaya döktüler. İşte bu iktidarın korktuğu esas itibarıyla bu hırsızlığın belgelerinin, faturalarının açığa çıkmış olmasıdır. Bir tek kişi çıkıp diyor mu ki biz o hediyeleri almadık? O kayyımlar diyebiyorlar mı biz o faturaları kestik ama hediyeleri almadık?

Suçu hep birlikte işlediniz, hepiniz oradaydınız

O suçu hepsi birlikte işlediler. Hepiniz oradaydınız. Halkın parasını, malını, mülkünü peşkeş çektiniz. Kayyımlar yandaşlara, yandaş şirketlere vakıflara peşkeş çekti. Bunların hepsini biliyoruz ve söylemekten de geri durmayacağız. Alnımız tertemiz, başımız dik. Çok rahatız.

Rahatız, özgüvenliyiz çünkü fikrimize güveniyoruz

Birkaç gündür Batı'daydım. Orada karşılaştığım çok insan oldu çeşitli çevrelerden. Herkes diyor ki, "Ne kadar rahat davranıyorsunuz". Ama kastettikleri şu, "Ne kadar kendinize güveniyorsunuz". Evet rahatız çünkü kendimize, fikrimize, yaptıklarımıza güveniyoruz. Doğruyu yaptığımızı biliyoruz. En ufak bir usulsüzlük olmadığını biliyoruz. O özgüvenle hareket ediyoruz. Halkımız da bunu görüyor. Dünya da bunu görüyor.

Diyarbakır il binamız önündeki annelerin acılarını istismar ediyorlar

Şimdi kayyımların yaptıklarını geri plana atabilmek için, halkın bunu tartışmasını engellemek için yeni bir algı operasyonu yürütüyorlar. Ne yapıyorlar? Çok ağır bir suç işliyorlar. Annelerin acılarını ve duygularını sömürüyorlar, istismar ediyorlar.

İl binamız önünde oturan anneleri en iyi biz anlarız, HDP'liler anlar

Diyarbakır il binamızın önünde anneler oturuyor. Onların acılarını ve duygularını en iyi bizler anlıyoruz. HDP üyeleri, sempati duyanları, seçmenleri, vekilleri, bizler anlıyoruz. Çünkü biz yıllardır, nasıl beyaz tülbentli Barış Annelerinin duygularını ve acılarını anlıyorsak, nasıl Cumartesi Annelerinin acılarını ve duygularını anlıyorsak ve bir tek çocuğumuz daha ölmesin diye bütün kalbimizle barış için, çözüm için mücadele ediyorsak; onların duygularını da bu nedenlerle çok iyi anlıyoruz.

'Kürt sorunu yoktur' diyenler annelerin ne acılarını ne duygularını anlayabilirler

Ama barış için çözüm için en ufak bir adım atmayanlar, Dolmabahçe Mutabakatı'nı yok sayanlar 2 buçuk yıl boyunca yapılmış olan İmralı’daki görüşmeleri silip atanlar, müzakere masasının bacakların kıranlar, 'Kürt sorunu yoktur' diyenler asla o annelerin ne acılarını ne duygularını anlayabilirler.

Barış Annelerine nasıl yaklaştıysak il binamız önünde oturan annelere de aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz

Onlar ancak istismar ederler, ancak duyguları sömürmeye çalışırlar. Biz bunu biliyoruz. Bunun bildiğimiz için de beyaz tülbentli Barış Annelerine nasıl yaklaştıysak, Cumartesi Annelerine nasıl yaklaştıysak Diyarbakır il binamızın önünde oturan annelere de aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz.

Biz bir eve daha ateş düşmesin istiyoruz

Biz çözüm istiyoruz, bir eve daha ateş düşmesin istiyoruz. Biz barışın, özgürlüğün, demokrasinin, adaletin sağlanması için mücadele ediyoruz. Kayyımlara karşı mücadelemiz de budur. Bu meydanda verdiğimiz mücadele de budur. Aynı zamanda Meclis'te ve Meclis dışında verdiğimiz barış ve özgürlük mücadelesinin anlamı da budur.

Kürt sorununun çözümü için komisyon kuralım

Bir kez daha buradan Meclis'teki bütün partilere sesleniyoruz. Gelin ister iktidarda, ister muhalefette olun Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü için bir komisyon kuralım. enine boyuna her şeyi tartışalım. Anlaştığımız noktalarda adım atalım. Barış ve çözüm için, halkların kardeşliği için adım atalım. Bu savaş ve çatışma ortamını hem Türkiye sınırları içinde hem de Orta Doğu'da, İran'da, Irak'ta, Suriye'de, Kürdistan coğrafyasında bu adımları hep birlikte atalım. Demokrasi, adalet, barış ve özgürlük gelsin.

Meclis'te kurulmasını istediğimiz komisyona katılmayan parti Kürt düşmanıdır

Hangi parti, Meclis'te kurulmasını istediğimiz komisyona katılmıyorsa o parti bilin ki barış istemiyordur. Bilin ki Kürt düşmanıdır, bilin ki halklara karşı savaş kışkırtıcısıdır. Bir kez daha sesleniyoruz.

Gelin çözüm için, barış için el ele verelim

Türkiye’nin bütün STK'larına, meslek örgütlerine, sendikalarına, derneklerine, yurttaş girişimlerine çağrı yapıyoruz: Gelin çözüm için, barış için el ele verelim. Bir tek annenin gözyaşı daha dökülmesin diye hep birlikte aklımızı, fikrimizi, enerjimizi, barış ve çözüm için kullanalım. Bunu yapabilirsek hep birlikte Türkiye'de savaş, çatışma isteyenler, Kürt halkına düşmanlık edenler mutlaka ama mutlaka geri adım atmak zorunda kalacaklardır.

Şimdi susmama dönemindeyiz

Şimdi böyle bir dönemdeyiz. Şimdi susmama dönemindeyiz. Kim ki susarsa o yanlış yapar. Sonradan 'keşke susmasaydım o günlerde' demekle bu işi anlatamayız. O nedenle herkese bir kez daha çağrı yapıyoruz. Gelin barış için, eşitlik ve özgürlük için, demokrasi için, beyaz tülbentli Barış Annelerinin, Cumartesi Annelerinin, Diyarbakır il binamız önünde oturan annelerin, Türkiye'deki bütün annelerin; ister çocukları dağda olsun, ister asker olsun, ister polis olsun; bütün annelerin bir damla daha gözyaşı dökmemesi için mücadelemizi yükseltelim ve istediğimiz sonuçları alalım. Biz biliyoruz ki bu mücadelede kazanacağız, mutlaka kazanacağız. 

9 Eylül 2019