Mehmet Sincar davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz

1993 yılında katledilen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın davası bugün Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüldü.

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından DGM’deki askeri hakimin varlığı nedeniyle aldığı karar üzerine 1993 yılında katledilen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın davası bugün (2 Ekim Çarşamba) saat 10:00’da Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görüldü. Hizbullah tutuklularını serbest bırakmaya gerekçe yapılan AYM kararından sonra yeniden görülen davayı Milletvekillerimiz Ebru Günay, Pero Dündar, Saliha Aydeniz, Dersim Dağ ve Ömer Öcalan, Mardin ve Diyarbakır il örgütlerimiz ile Sincar ailesi, İHD ve ÖHD gibi kurumlar takip etti.

Sanık Cihan Yıldız’ın SEGBİS ile katıldığı ve suçlamaları reddettiği duruşma da avukatların “Sanık yeniden tutuklansın” talebi reddedildi. Mahkemesi heyeti aynı zamanda İzmir, Amed, Urfa, Batman Baroları ile İnsan Hakları Derneği’nin davaya müdahil olma taleplerini de reddederek duruşmayı 10 Şubat 2020 tarihine erteledi.

Adalet yerini bulana kadar, başta Mehmet Sincar davası olmak üzere “faili belli” bütün katliam davalarının takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

2 Ekim 2019

Etiketler: #mehmet sincar