Meclis Grubumuz oturma eylemi yapıyor: Herkes bir an önce üzerine düşeni yerine getirmelidir

Meclis Grubumuz, yaptığı haftalık olağan grup toplantısından sonra açlık grevlerine dikkat çekmek ve bugün başlayan ölüm oruçlarının yaratacağı olumsuz gidişat konusunda adım atılması talebiyle Meclis'te oturma eylemi başlattı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un odasının önünde yapılan oturma eyleminde konuşan Grup Başkanvekilimiz Fatma Kurtulan şunları söyledi:

Sürekli dikkat çekmeye çalıştığımız ama Meclis'in bir türlü gündemine koyamadığımız önemli bir durumu tekrar gündeme getirmek için oturma eylemindeyiz. Yaklaşık 6 aydır sevgili Leyla Güven’in başlattığı bir açlık grevi var. Yasal bir hakkın kullanımı peşinde Leyla Güven. Bu talep ile bir açlık grevi  başlattı. Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini bunun Türkiye’nin barışının, adaletinin önünde büyük bir engel olduğunu belirterek, bu hak ihlalinin kaldırılmasını talep etmişti. Bu Leyla ile sınırlı kalmayan bu durum, her yere yayıldı. Şu anda 98 cezaevinde 3 bin kişinin açlık grevi devam ediyor. Buna çok fazla dikkat çekmemize, ölümler olmasın cezaevlerinden tabutlar çıkmasın dememize rağmen, birisi yurtdışında olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetti, cezaevlerinden 7 tabut çıktı. Şimdi de bugün 4 cezaevinde açlık grevini sürdüren 15 kişi ölüm orucuna başladığını duyurdu. Bugün itibariyle açlık grevine başladıklarını duyduk. Buna tekrar dikkat çekmek ve bu konuya mutlaka müdahale etmek ve yeni cenazeler çıkmaması için bütün kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapmak ve Meclis'in bu konuda rol üstlenmesini ve görev almasını, Adalet Bakanı'nın görevini yerine getirmesini talep etmek üzere grubumuzla bugün saat 18:00’e kadar oturma eylemimizi sürdüreceğiz. Açlık grevindekiler ve Leylalar yaşasın diye talebimizi yineliyoruz. Bu talebin bir an önce karşılanması çağrısını yapmak üzere toplandık. 

Soru: Meclis Başkanı ile bir görüşmeniz, randevunuz oldu mu?

Şu anda yok. Meclis Başkanına zaten çok çağrımız oldu. Siz de takip etmişsinizdir Genel Kurulun açık olduğu zamanlarda seçim takvimi başlamadan önce son güne kadar buna ilişkin çağrı yapan konuşmalar oldu. Bütün vekillerimiz yaptığı bütün çalışmalarda öncelikle buna dikkat çeken eylemler yaptılar. Zaten herkes haberdardır kimseye yeniden bir şey duyurma gereği yok, bir an öce herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerekiyor. 

30 Haziran 2019