HDP'li Vekiller Meclis'te Açlık Grevinde

HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve HDP milletvekilleri Levent Tüzel ile Sırrı Süreyya Önder, BDP'li tutuklu vekillerin serbest bırakılmamasına ilişkin Meclis'te açlık grevine başladı. Mecliste yapılan açıklamada konuşan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, kendilerinin de tutuklu vekillerle aynı şekilde seçildiklerini ve onların serbest bırakılması için sürekli çalıştıklarını söyledi. Kürkçü, "Halkın çabası ile 2,5 yıldır yoğun çalışmalar oldu. Bütün hukuki zeminleri değerlendirme çabası içinde olduk. İktidar partisi ve Meclis başkanı ile görüştük" dedi.

Kürkçü, Anayasa Mahkemesi'nin kararının son derece açık olduğunu ve bu tartışmaları sonlandırmaya yönelik olduğunu söyleyerek, "Bu tutukluluk halinin devam etmesinin milletvekili olarak kendi görevlerinin yerine getirilmesini engellediğini belirttiler. Buradan çıkan sonuç herkes için açıktır. Anayasa Mahkemesi'nin kararları mahkemelere yol gösteren niteliktedir. Bunun ardından Balbay için mahkemeler bu karara uyarken, BDP'li vekiller için buna uymadılar" diye konuştu.

BDP'li vekillere yönelik mahkemelerin verdiği kararı ileri hukuk sistemine yönelik darbe olarak gördüklerini kaydeden Kürkçü, "Bu kararın küstahça olduğunu düşünüyoruz. Mahkemelerin böyle bir karar almaya hakları olmadığını düşünüyoruz. Anayasa Mahkemesi eğer norm koyan bir kuruluş ise diğer mahkemeler buna göre karar almalıdır. Diyarbakır mahkemeleri Kürtler için ayrı bir hukuk olduğunu ilan etmiştirler. Türkiye'deki bütün barış ve uzlaşma çabaları dinamitlenerek havaya atılmıştır. Biz bunların geri çekilmesi için harekete geçtik. Bu kararlar siyasidir" ifadesini kullandı.

Kürkçü, genel kurul çalışmalarına katılacaklarını ve grevlerini genel kurul ile kuliste sürdüreceklerini ve diğer vekillere de açlık grevine katılmaları çağrısını yaptıklarını söyledi. Kürkçü, "Bu BDP ile ortaklığımızın bir ifadesidir. Ortaklığın gelişerek sürdürülmesi anlamına gelmektedir. Grevimizi bütçe çalışmaları bitene kadar sürdüreceğiz. Bütçe tartışmaları bitince durumu bir kez daha değerlendireceğiz" dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in "Meclis eylem yeri değil" sözüne de tepki gösteren Kürkçü, milletvekillerinin tepkilerini bu şekilde dile getireceğini söyledi. Çiçek'in sözüne tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Mahkemenin bu kararı Meclis'in izzetini ve şerefini ayak altına almıştır. Meclis başkanı vekillerin itirazını eylem olarak niteleyeceğine kendi vekillerini dışarı çıkarmayı akıl etse makamına yakışır bir tutum almış olur. Yapılan şey seçilmiş iradeye meydan okumadır. Çıksınlar 10 dakikada Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıralım" dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise, "2,5 yıllık hukuksuzluk artık sona ermelidir. Arkadaşlarımızın özgürlüğünü istiyoruz" diye konuştu. Açıklamanın ardından vekiller açlık grevini yaptıkları Meclis kulisine geçti.
17 Aralık 2013