HDP ve BDP'ye dönük ırkçı saldırıları kim örgütlüyor?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 31.01.2014


Ertuğrul KÜRKÇÜ
Mersin Milletvekili


28.01.2014 tarihinde İzmir Dikili'de Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin gerçekleştirdiği aday tanıtım mitingine ırkçı bir saldırı gerçekleştirilmiştir.
Atatürk Meydanı’nda aday tanıtımının yapıldığı sırada, meydana yakın bir alanda toplanmaya başlayan az sayıda ırkçı grup sloganlar atarak HDP'lileri taciz etmeye başlamıştır. HDP'liler miting boyunca provokasyona gelmeyerek mitinglerini yapmaya devam etmişlerdir. Mitingin dağıldığı sırada ırkçı grup HDP’lilere pet şişe, taş ve sopalarla saldırı gerçekleştirirken alanda bulunan çevik kuvvet polislerinin de olaya müdahale etmedikleri iddia edilmektedir.
Ayrıca saldırıda bulunan grubun, “Kürtler buraya kadar geldiler buradan sonrası deniz, onları denize dökeceğiz” dediği olay sırasında orada bulunan HDP üyeleri tarafından aktarılmıştır. Saldırı sonucu yaralanan HDP Dikili Belediye Meclis üyesi adayı Mehmet Aktan'ın hastaneye kaldırıldığı, kafasına darbe aldığı bilinmektedir.
Bir süredir özellikle HDP ve BDP’ye dönük kışkırtma ve saldırılarda artış olduğu gözlenmiş, bu saldırıların seçim dönemi yaklaştıkça artacağına dair kamuoyunda kuşkular artmıştır.
Seçim sürecinin her aşamasında, siyasi partiler ve vatandaşlar için demokratik ve güvenlikli bir siyasal çalışma ortamı sağlamak hükümetin sorumluluğundadır. Emniyet güçlerinin seçim çalışmalarının sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi için önlem almaları da Bakanlığınız sorumluluğundadır.
Bu gerekçe ile;
1. Yukarıda anlatılan HDP ve BDP’ye dönük saldırı ve benzeri olaylarda, saldırının kim veya hangi odaklarca yapıldığına dair bakanlığınız spesifik bir istihbari çalışma yapmış mıdır? Yapmışsa bu çalışmanın sonucu nedir?
2. Seçim süreci boyunca benzer saldırıların yaşanmaması için bakanlığınız tarafından alınan önlemler nelerdir?
3. Dikili’de meydana gelen olayda gözaltına alınan kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerin olayla ilgili adli soruşturmaları hangi aşamadadır?
4. Olaya müdahale etmedikleri öne sürülen emniyet görevlileri ile ilgili herhangi bir hukuki/idari işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa işlemin içeriği nedir?