HDP Antalya'da Rojava için eylem yaptı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü, Rojava'ya uygulanan ambargo ve sınıra örülen "Utanç duvarı"na karşı basın açıklaması yaptı.

HDP Antalya İl Örgütü'nün çağrısıyla Kapalı Yol'da bir araya gelen yüzlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Şemsettin Kalay, Kürtlerin kendi ülkesinde sınırlarının cetvelle çizilerek ayrıldığına dikkat çekti. Kalay, "Ortadoğu'nun emperyalist çıkarlar doğrultusunda yeniden paylaşılmak dizayn edilmek istendiği bu günlerde, bu oyunu bozan güç olan Suriye Kürtlerinin Rojava'daki devrimsel mücadelesi her geçen gün büyümektedir. Ortadoğu'nun cetvellerle çizilen sınırları halklara dar gelmekte, halklar kendi öz yönetimlerini oluşturarak kaderlerini belirleme iradesi göstermekteler. Rojava Devrimi Ortadoğu halkları için bir umut ışığı olmuş iken emperyalistler ve El Kaide çeteleri için ise hedef olarak görülmektedir. Bu nedenle de Rojava Kürtleri katliam ve sürgünlerle karşı karşıya kalmaktalar" dedi.

Kalay, Rojava Kürtlerine her türlü düşmanvari politika ile yönelen AKP hükümetinin Türkiye'de de barış sürecine rağmen konu Kürtler olunca aynı tavrı sergilediğini belirterek, "AKP hükümeti tarafından El Kaide çeteleri ayakkabı kutularından arta kalan paralar ile finanse edilirken savaştan kaçan Kürtler ve Aleviler büyük şehirlerimizin sokaklarında dilendirilmektedirler. Toplantı ve gösterişi yürüyüşü hakkını gasp eden, bu hakkını kullanan yurttaşlara gazla tutuklama ile karşılık veren polisler kahraman ilan edilirken, bakan çocuklarına yönelince çete ilan edilebilmektedir" şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından eylem alkış ve sloganlarla son buldu.
22 Aralık 2013