Halkların Demokratik Partisi'nin başarısı Türkiye halklarının başarısıdır

Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, milletvekili aday tanıtım toplantımızda, iktidarın ortamı gerginleştirdiğine dikkat çekerek, "Bizler savaşa girmiyoruz. Hiç bir parti ve aday bizim düşmanımız değil. Bu oyuna gelmeyeceğiz" diye konuştu. Demirtaş, HDP'nin başarısının da bütün halkların ve Ortadoğu'da ezilen halkların başarısı olacağını söyledi.

"Bizler belki 550 adayla buradayız ama bizi buraya getiren yol zorlu yoldu, emeklerle gözyaşları ile geldik. Bizi buraya getiren parti şehitlerine şükran borçluyuz" diyen Demirtaş, HDP'nin emektarları, kadın ve gençlik meclisi çalışanları için de, "Onlar isimsiz kahramanlar, bu yemekleri yapanlardır, bizler o güzel yemeği servis edecek garsonlarız. Asıl o kahramanlara selam olsun" dedi. Demirtaş başka hiçbir partinin salondaki tabloya cesaret edemeyeceğini belirterek, "Çünkü birlikte yaşamak, bütün renklerimizle yaşamaya karar vermek cesaret işidir. Ortadoğu kan gölüyken 100 yıl sonra bütün bölge emperyalizm dayatması altında iken, IŞİD vahşeti varken, kimlik siyasetinin yapıldığı bir coğrafyada Alevi ile Sünninin el ele vermesi, Türk ile Kürt'ün el ele vererek 'Evet, bizler farklılıklarımızla HDP'yiz' demesi büyük bir cesaret işidir. Bu yüzden sizleri kutluyorum" dedi.

Demirtaş da, Yüksekdağ gibi adayların tanınmayan adaylar olmadığını ve alanlarda tanındıklarını belirterek, "Ama bir kez daha HDP'nin ne olduğunu çok iyi anlatmak zorundayız" dedi.

"Büyük özlemlerimiz, umutlarımız var"

"Bizler seçime giriyoruz savaşa girmiyoruz" diyen Demirtaş, iktidarın ortamı gerginleştirdiğini söyledi. Demirtaş, ayrıca adaletsiz bir seçim olduğunu belirterek, "Ama hiç bir siyasi parti bizim düşmanımız değildir, tamamı ile insani ve dostane ilişkilerle bu kampanyayı yürüteceğiz. Biz fikirlerimizle varız. Sizler bütün dayatmalara rağmen ısrarla, inatla, zaza ve laz inadıyla çalışacaksınız. Bizlerin büyük özlemleri, umutları var, Türkiye artık barışa doğru istikrara doğru yelken açmış olacak. Bütün kaygıları korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracağız. Çünkü HDP'nin başarısı sadece HDP'nin başarısı olmayacak. Şengal'den Kobanê'den bütün Ortadoğu'nun ve halkların başarısıdır. 7 Haziran akşamı işçiler, çalışanlar, memurlar, içlerine huzur dolmuş bir şekilde 'Evet bizler kardeş kavgasını bitirecek, işsizliği bitirecek, barışı getirecek güne uyandık' desinler. Oy veren de vermeyen de o sabah mutlu ve huzurlu uyansın istiyoruz. HDP bütün halkların başarısını ilan edecek" dedi.

"Halkın bizatihi kendisiyiz"

"Sizler bu partinin temsil ettiği bütün değerlerini vekaleten üstlenmiş adaylarsınız" diyerek salondakilere seslenen Demirtaş, "Sizler sadece Türk, Kürt, Alevi, Suni, Çerkez, Laz değilsiniz, herkessiniz. Suni arkadaşlarımız sizler herkesten çok Alevilerin haklarını savunacaksınız, bir arada, adil, eşit yaşam nasıl olur, seçim kampanyasında göstereceğiz. Tek bir kimliğimiz yok her birimizin birden fazla kimliği var, hakikilikten söz ediyoruz, ondan asla taviz vermeyeceğiz. Bizler halkın içinden çıkmış adaylar değiliz, halkın bizatihi kendisiyiz, o yüzden halk meclise diyoruz" dedi.


"Bizi takip edecekler"

Kadın adaylara da değinen Demirtaş, HDP'nin kadınlarının, kadın özgürlük bilincini yükselttiğini söyleyerek, "Biz ilerledikçe diğer partiler bizi takip edecekler. Bizler öncülük ettikçe bakın HDP'de neler oluyor diyerek onlar da bizi takip edecek" diye konuştu.

"Gençler Yeni Yaşam'ın şifresini fısıldayacak"

Gençlerin de en büyük bedeli ödeyerek bu mücadelede yer aldığını belirten Demirtaş, gençlerin Yeni Yaşam'ın şifresini her yerde herkesin kulaklarına fısıldayacağını söyledi.

"Her söz, Türkiye halklarını temsil etmeli"

Adaylara da uyarıda bulunan Demirtaş, "Attığınız her adım, söylediğiniz her söz, Türkiye halklarını, ezilenlerini temsil etmeli" dedi. "Barajı aşar aşmayız ama bu mücadeleyi layıkıyla yürütmeliyiz" diyen Demirtaş, "Sizleri Allah utandırmasın, Allah yolunuzu açık etsin" sözleriyle konuşmasını bitirdi.