Demirtaş: Biz ezilenler bir arada olduğumuz sürece ezenlere dünyayı dar edeceğiz


Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), "İsyan Devrim Sosyalizm. Direnenler buluşuyor" şiarıyla Bostancı Gösteri Merkezi'nde 20. yıl buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Roboskili ailelerden Veli Encü'nün yanı sıra bir çok kurum ve kuruluş katıldı.

Etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada olmaktan gurur duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında, devrimci çizgiden ayrılmadıkları sürece zafere mutlaka ulaşılacağının altını çizdi. Demirtaş, "Mücadele olmasaydı kendi vatanımızda başımız dik dolaşamayacaktık. Bin odalı saray yaptıranların karşısında umutsuz olacaktık. Şimdi her yerde dimdik yürüyebiliyoruz. Sultanların kendini sultan zannedenlerin cürümleri düştükleri yer kadardır. Direnen halkların AKP gibi kendini dünyanın sultanı zanneden güç karşısında diz çökmeyen, boyun eğmeyen bir irade olarak durabiliyorsak bu devrimcilerin, şehitlerimizin sayesindedir" diye belirtti. Sarayın halk tarafından ele geçirilinceye kadar Erdoğan'ın sarayda bir gün dahi rahat etmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Demirtaş, ısrarlı mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. Rojava devrimi ve Türkiye'deki yükselen devrimci hareketinin yarattığı gündemi değiştirmek amacıyla Erdoğan'ın Amerika'yı Müslümanların bulduğunu ve Küba'ya cami yapılması gerektiğini söylediğini kaydeden Demirtaş, "Yoksa Amerika'yı biliyoruz Zazalar keşfetti ama söylemek istemiyoruz gündem değişmesin diye" şeklinde konuştu.

Yeri geldiğinde yoldaşları gibi canını verecek kadar bedel ödemeye hazır olduğunu belirten Demirtaş, "Biz ezilenler bir arada olduğumuz sürece ezenlere dünyayı dar edeceğiz" dedi. Yapılan konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi yapılırken, sanatçılar sahne almaya devam etti.

30.11.2014