Demirtaş Alevi Kültür Dernekleri dayanışma etkinliğine katıldı


Alevi Kültür Dernekleri, organ bağışına destek vermek amacıyla başlattığı kampanya kapsamında Bostancı Green Park Hotel'de "Birlik ve Beraberlik Gecesi" düzenledi. Tanıtım gecesine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ermeni Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve çok sayıda belediye başkanı, milletvekili, yurttaş katıldı.

Tanıtım gecesinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, farklı kimliklere, siyasi yaklaşımlara, inançlara ve mezheplere rağmen bir arada olmaktan daha büyük bir mesaj olmadığını ifade etti. Maraş katliamını hatırlatan Demirtaş, "Böyle insan yaşamını yok sayan, yok etmeye dönük anlayışların tarihi yıldönümlerinde insanı yaşatmaya dönük bu kampanyanın başlatılması çok anlamlı" diye konuştu.

Etkinlik sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Demirtaş, 14 Aralık operasyonlarına ilişkin sorulan soru üzerine hükümetin iktidara geldiği günden bu yana yargıyı baskı mekanizması olarak kullandığını belirterek, yargının dizayn edildiğini söyledi. Hükümete bağlı yargının yaptığı operasyonların ve yargılama faaliyetleri için içlerinin rahat olmadığını ifade eden Demirtaş, "Kimi yargılarsa yargılasın şu yargı, hükümetin talimatıyla yapılan hiçbir işte adil yargılanma mümkün değil. Paralel yapı mıdır, değil midir? Gerçekten suç işlemişler midir, değil midir? Bunların ortaya çıkma ihtimali yoktur. Anayasa gereği Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Fakat kendisi bu operasyonun talimatını verdiğini açıkladı. 'Göreceksiniz operasyon yapacağız. İnlerine gireceğiz. Hepsini alacağız.' Dedi. Yürütmenin başı bunu dedi. Siz, Başbakan mısınız, savcı mısınız, nesiniz? Bu bile, başlı başına yargının siyasetten talimat aldığını gösteriyor. Operasyonun içeriği bir tarafa, bu yöntemin yargıyı baskı altına alması kabul edilebilir değildir" dedi.

14 Aralık'ta gözaltına alınan cemaat ile hükümet arasında, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kavgası olduğunu dile getiren Demirtaş, bu kavganın bir "intikam" operasyonuna dönüşmeme imkanı olmadığını kaydetti. 17 Aralık operasyonunda ortaya dökülen, yolsuzluk, hırsızlık belgelerinin, hesabını kimsenin vermediğini belirten Demirtaş, şunları aktardı: "Geçmiş dönemde, AKP ile cemaatin ortak işledikleri suçların hesabını kimse vermedi. Ortada çok suç var. Ama hesap veren yok. Hükümet hesap vermek yerine, herkesi suçlayan bir tutum ve tavır içerisinde. Biz AKP ve cemaatin el ele verip, 11 yıl boyunca suç işlediklerini ve bu topluma karşı suçlu olduklarını düşünüyoruz. Biz cemaati ve AKP'yi birbirinden ayırmıyoruz."

HDP'nin bazı anketlerde yüzde 9 oy oranına ulaştığı sorusu üzerine Demirtaş, "Biz şu anda kendi ölçümlerimize göre barajı geçmiş durumdayız. Yüzde 10'un çok daha üstüne çıkacağız. AKP iktidarının sınırlanması ve frenlenmesi lazım. İktidarın bu ülkeyi yönetemeyecek durumda olduğunun görülmesi lazım. Alternatif bir iktidar çıkmalı, halklar artık kendi kendilerini yönetmeli" ifadelerini kullandı.

Şengal şehir merkezinin özgürleştirilmesine yönelik ise Demirtaş, "DAİŞ barbarlığının belki de yakın zamanın en ciddi katliamlarından biri Şengal'de gerçekleştirildi. Özellikle de Ezidi halkımıza karşı vahşice yaklaşımlar sergilendi. Şengal, DAİŞ tarafından işgal edildi. Ezidi kadınlar Musul'da köle pazarlarında satıldı. Binlerce Ezidi katledildi ve on binlercesi topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Fakat o günde söylemiştik, Şengal'de Ninova'da Kobanê'de IŞİD barbarlığı kesinlikle yenilecek. Bizim topraklarımızda böylesine bir anlayışın yer etmesi mümkün değil. Er geç yenilecekti ve bugün çok şükür ki o haber geldi. Kürt Savunma Güçleri Şengal'e girdi ve IŞİD'den temizlemeye başladılar. Türkiye'de de IŞİD'in karşılığı AKP'dir, yani orada ismi IŞİD burada AKP'dir. Burada da inşallah biz AKP'yi siyasetten yeneceğiz ve IŞİD anlayışını burada gerileteceğiz. Şengal'deki zaferi kutluyoruz, buradaki zafer için hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz" diye belirtti.

21.12.2014