Buldan: İbrahim yoldaş bize emanetti onu koruyamadık

Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, İbrahim Ayhan’ın ölümünün 40’ıncı günü vesilesiyle verilen mevlide katıldı. Buldan şunları söyledi: 

Sevgili İbrahim arkadaşımızın değerli ailesi, İbrahim yoldaşımız, arkadaşımızın 40’ıncı günü vesilesiyle verilen mevlitte bir araya geldik. Acımız büyük ve taze. İbrahim yoldaşımız yeri asla doldurulamayacak olan bir yoldaşımızdı. O, barış ve demokrasi şehidimizdir. İbrahim yoldaşımız bu ülkede demokrasi ve barış mücadelesine katkı sunmuş bir yoldaşımızdı. 

Dışarıdaki mücadelesini cezaevinde de sürdürdü

Uzun süre Urfa’da barış mücadelesi verdi. Bu sistemin uyguladığı zulüm karşısında her zaman mücadele etmesini bilen bir arkadaşımızdı. Cezaevinde kaldı, içerideki mücadelesi de dışarıdaki mücadelesini hiç bir zaman aratmadı. Dışarıdayken verdiği barış, kardeşlik ve demokrasi mücadelesini cezaevinde de sürdürdü. Urfa halkının temsilcisi olarak parlamentoya geldi. Milletvekilliği düşürüldükten sonra da İbrahim yoldaş, hiçbir zaman barıştan ve demokrasiden ödün vermedi. Her yerde barışı ve demokrasiyi savundu. Ancak bu ceberut sistem kendisine öyle bir zulüm yaptı ki bu ülkede tedavi olma yollarını aramasına bile izin vermedi. 

O bize emanetti, onu koruyamadık

İbrahim yoldaş Güney Kürdistan’a giderken kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı. Annesinin, babasının, eşinin, çocuklarının bize emanetiydi. Bu emanete biz de sahip çıkamadık. Onun bıraktığı bayrağı asla yere düşürmeyeceğimize bir kez daha huzurunuzda söz veriyoruz. Onun bıraktığı bayrak şimdi arkadaşlarının elinde. Bugün buraya ailesi, annesi, eşiyle İbrahim'in acısını bir kez daha paylaşmak için geldik. Biliyoruz ki İbrahim yoldaşımız şimdi huzur içinde uyuyor. Yoldaşları, eşi ve çocukları onu her zaman yad ederek, mücadelesini taze tutarak onu hatırlayacak, asla unutmayacak. Bir kez daha İbrahim yoldaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Yeri mekanı cennet olsun, annesine, babasına, eşine hepimize Allah sabır versin. 

3 Ekim 2018