Buldan: AKP, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıyı oy için kullanıyor

Buldan: AKP, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıyı oy için kullanıyor

Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, seçim çalışmalarını Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan miting ile sürdürdü. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen toplanan coşkulu kalabalığa hitap eden ve güncel gelişmeleri değerlendiren Buldan, şunları söyledi: 

Sizlere geldiğim yerlerden binlerce selam getirdim. Colemêrg’den, Gever’den, Erzurum’un ilçelerinden, Kars’tan, Kağızman’dan, Selahattin Demirtaş’tan, Figen Yüksekdağ’dan selam getirdim. Bedenini açlık grevine yatıran bütün arkadaşlarımdan, binlerce selam getirdim.

Kayyımlar halkın değerlerine hakaret etti

Sevgili Doğubeyazıtlılar, bugün burada olmak, sizlerle olmak bizler için büyük bir onur ve gururdur. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız. Bir kez daha gördük ki Doğubeyazıt halkı da tıpkı Gever, Colemêrg, Silopi, Şırnak, Van halkı gibi kararını vermiş. 31 Mart tarihini sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü 31 Mart tarihinde büyük bir destan yazmaya hazırlanıyor. Büyük bir destan yazacaksınız, başarıya, zafere imza atacaksınız. Çünkü sevgili halkımız burada da sizin iradenizi gasp ettiler. Doğubeyazıt halkının seçmiş olduğu belediye eşbaşkanlarını görevden aldılar ve tutukladılar. Belediyeyi sizin iradeniz olmayan, sizin seçmediğiniz bir insana, kayyıma teslim ettiler. O kayyımlar her yerde aynı şeyi yaptılar. Burada da, Hakkari’de de, Şırnak’ta da gittikleri her yerde halkımızın değerlerine hakaret ettiler. Halkın değer verdiği insanların büstlerini, heykellerini yıktılar, isimlerini sildiler. Burada da aynı şeyi yaptılar; Ehmedê Xanî’nin büstünü, heykelini yıktılar, yerle bir ettiler. Buraya gelen kayyım, İsmail Beşikçi Caddesinin ismini kaldırdı. Kadın arkadaşlarımızın, yoldaşlarımızın gittiği kadın destek evini kaldırdı. Bu kayyımlar, bugün burada 31 Mart tarihinde Doğubeyazıt halkımızın, yani sizlerin vereceği karar ve göstereceği irade ile Allah’ın izni ile Ankara’ya postalanacaklar.

Yüreğimizde Ehmedê Xanî’ler ölmez

Bizim o kayyımlarla ilgili hazırladığımız rapora yasaklama kararı çıkardılar. 31 Mart tarihinde, o zihniyeti hep birlikte, kayyımı ile birlikte Ankara’ya, Saray’a, Tayyip’in yanına göndereceğiz. Tayyip Bey özellikle çözüm sürecinde Ehmedê Xanî’’ye büyük övgüler yağdırdı. Ehmedê Xanî’nin, Kürt halkı için değerini öve öve bitiremiyordu. Ehmedê Xanî, onların gözünde bitti. Ama bizim gözümüzde, yüreğimizde Ehmedê Xanî’ler ölmez, bitmez. Ehmedê Xanî’ler tükenmez.

Sınır kapısı sadece AKP ve yandaşlarına hizmet veriyor

Bugün, Doğubeyazıt halkının geçim sıkıntısının, işsizliğin ve yoksulluğun ne safhada olduğunu biliyoruz. Burada bir tane sınır kapısı var: Gürbulak sınır kapısı, Doğubeyazıt halkının işini ekmeğini kazandığı bir kapı. Ama bugün AKP’lilerin kapısı olmuş durumda. Doğubeyazıt halkı işsizlik ve yoksullukla boğuşurken o kapı sadece AKP ve yandaşlarına hizmet veriyor. Tayyip Bey gelsin, bir Doğubeyazıt meydanlarına baksın, işsiz insanları evine ekmek götüremeyen halkımızı burada görsün. 

Erdoğan bir sonraki sinevizyonda “HDP halktır, halk burada” sloganını göstersin

Bir tek şey yapıyor. Yaptığı tek şey sinevizyonda bizleri göstermek. Bizlere terörist, bölücü diyor. Bundan başka bir şey demiyor. Bir gelsin baksın, Doğubeyazıt’ı görsün, bir sonraki sinevizyonda “HDP halktır, halk burada” sloganlarını göstersin. Ama bunu göstermeye ve yapmaya ne cesaretleri var ne de bunu yapmak için bir siyasi iradeleri var. Onlar şimdi sinevizyonlarda, yaptıkları mitinglerde hani bizleri gösteriyorlar ya. Buna iki gündür ara vermişler.

AKP, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıyı oy için kullanıyor

İki gündür Yeni Zelanda’da, iki camide yapılan katliamın görüntüsünü gösteriyorlar. Orada 50 insan çok acı bir şekilde hayatlarını kaybetti. Bunu oy almak için kendilerine çevirmek istiyorlar, kullanıyorlar. Ayıptır, günahtır, yazıktır!

O yaradan sizi de bizi de yarattı

Hani Tayyip Bey diyor ya “Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.” Ancak kendisinden olmayanı, kendisi gibi düşünmeyeni terörist olarak gören, özellikle HDP’yi terörist olarak gören bir anlayışa buradan cevap vermek istiyoruz. O yaradan sizi de bizi de yarattı. Aynı yaradan Hakkari’deki halkımı da Edirne’deki halkımı da Doğubeyazıt’taki halkımı da yarattı. Onun için sizin bu ülkedeki insanlar arasına halklar arasına bölücülükle, ayrımcılıkla, kutuplaşmayla, nifak tohumu sokmanıza asla izin vermeyeceğiz. Bu ülkede barış içinde özgürce yaşayacağız ve size inat bu ülkeyi terk etmeyeceğiz. 

Sevgili Bazîdliler, bugün ekonomik sıkıntıdan ve krizden kaynaklı yaşadığınız bir çok sıkıntı var. Özellikle tarımcılığın, hayvancılığın bitirildiği ve bunun en fazla Doğubeyazıt’a, sizlere yansıdığını biliyoruz. İnsanlarımız artık hayvanlarına yem bile alamıyorlar. Hayvancılığı, tarımı bitirdiler. İnsanları sefalete, yoksulluğa mahkum ettiler. Ama şunu biliyoruz ki Doğubeyazıt halkı asla ve asla AKP’ye mahkum ve muhtaç değildir. 

AB’ye girmeyi istiyorsanız gerçek demokratik açılımlara ihtiyaç var

Bütün bunların üzerini örtmek için söyledikleri bir şey daha var. 17 yıllık iktidarlık dönemlerinde bu ülkeye özgürlük ve demokrasi getirdiklerini iddia ediyorlar. Her gün insanları tutuklayan, insanlar üzerinde baskı kuran, insanlara şiddet uygulayan, bu ülkeyi KHK ile yöneten, bu ülkenin aydınını, yazarını, barış isteyenini, akademisyenini, herkesi ama herkesi cezalandıran bir anlayışı getirdiler. Şimdi çıkmışlar diyorlar ki bu ülkeye demokrasi getirdik, bu ülkede açılımlar yaptık. Ancak Avrupa Birliği’ne girişin yollarının açılımdan geçtiğini bilmiyorlar. Ve bugün eğer Avrupa Birliği Türkiye’yi reddediyorsa, Avrupa Birliği’ne girişini engelliyorsa, demek ki siz doğru yolda değilsiniz, demek ki bir yerde yanlış yapıyorsunuz. Demek ki insanları tutuklamakla, insanları cezalandırmakla, insanların seçtiği temsilcileri, özellikle belediye eşbaşkanlarını görevden almakla, onların yerlerine kayyımlar atamakla, Selahattin Demirtaş’ı ve Figen Yüksekdağ’ı tutuklamakla, Mukaddes Kubilay’ı cezaevinde rehin tutmakla demokratik açılım yapılmıyor. Bu ülkeye gönülden sevdanız varsa, bu ülkenin geleceğini, yarınlarını, gençlerini, kadınlarını düşünüyorsanız ve bu ülkenin Avrupa Birliği’ne girmesini istiyorsanız o zaman gerçek anlamda demokratik açılımlar yapmaya ihtiyaç var. Demokratik açılımlar yapmanın yolları Kürt halkının değerlerini, taleplerini dinlemek ve yerine getirmekle sağlanır. Demokratik açılım, Selahattin Demirtaş’ı ve Figen Yüksekdağ’ı özgür bırakarak sağlanır.

İnsanların yaşamını yitirmeyeceği bir dönemi acilen başlatmamız lazım

Demokratik açılımı bugün 130’uncu gününe giren Leyla Güven’i dinlemekle yaparsınız. Sadece Leyla Güven değil. Bugün dünyanın birçok yerinde insanlar bedenlerini bir şey için açlığa yatırdılar. Şu anda kritik aşamaya gelindi, her an olumsuz bir şey duyabiliriz. İnsanların yaşamlarını yitirmeyeceği ve bu taleplerin yerine getirileceği bir dönemi acilen başlatmamız gerekiyor. Bu insanların talepleri İmralı Cezaevinde Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce son bulması ve kaldırılmasıdır. Sayın Öcalan da cezaevindeki herkes gibi ailesi ve avukatları ile görüştürülmelidir. Bu talep meşru ve yasal bir taleptir. Bu talebi reddetmek, görmezden gelmek, tecridin sadece ve sadece İmralı’da değil Türkiye’nin her yerinde uygulanmasını uzatmak demektir. Bunların hepsini görüyoruz. Tecrit, bütün her tarafa sirayet etmiş durumda. Bugün Türkiye’de herkes tecrit altındadır. Buradan çıkış noktası, bu tecritten çıkış Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ile mümkündür. Bir kez daha Adalet Bakanı'na çağrı yapıyoruz. Kendi çıkardığınız yasaları hayata geçirin. Bu yasaları yok saymak, kendi kendi kendinizle çelişmek anlamına geliyor. 

Bunca yok saymaya, baskıya gereken cevabı 31 Mart’a vereceğiz

Bizler açısından 31 Mart tarihi önemli bir tarihtir. Bu kadar yok saymaya, baskıya bu kadar inkara; değerlerimizin, kadınlarımızın, gençlerimizin yaşadıklarının son bulmasına 31 Mart’ta cevap olacağız. Bu cevabımızı, kullanacağımız oylarımızla, göstereceğimiz irademizle, ellerimizi vicdanlarımıza koyarak, bizlere yapılanı, atanan kayyımların kültürümüz ve değerlerimize yaptıklarını hatırlayarak vereceğiz. Doğubeyazıt halkı da bir kez daha tarih yazacak. Bir kez daha bu başarının altına imza atacak. 

Her iki eşbaşkanımız sizin hizmetinizde, sizin emrinizde olacak

Belediye eşbaşkan adaylarımız buradalar. Bu iki arkadaşımızı, bir kadın bir erkek arkadaşımızı, önce Allah’a sonra sizlere emanet ediyorum. Biliyorum ki kadın arkadaşlarımız kadın eşbaşkanımıza sahip çıkacak. Tıpkı buradaki kadın değerlerine yapılan saldırılara karşı çıktıkları gibi, kadın eşbaşkanlarımıza da sahip çıkacaklar. Sizin derdinizi çözecek, sorunlarınızla ilgilenecek olan bir kadın eşbaşkanınız olacak. Yine sizlere hizmet getirecek sizlere yardımcı olacak, her türlü sorununuzla ilgilenecek olan erkek eşbaşkanımız. Her iki eşbaşkan da sizin hizmetinizde sizin emrinizde olacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu ve kaygısı olmasın.

Bunların yalanları, hileleri çok. Bunlar yalanla, hırsızlıkla 17 yıldır iktidarlarını ayakta tutuyorlar. Burada da oyun oynamaya çalışacaklar. Ama Bazîd halkı bu oyunlara izin vermeyecek. Oylarına, eşbaşkanlarına, belediye meclis üyelerine sahip çıkacak. Hep birlikte Bazîd’i, Ağrı’yı, Patnos’u kazacağız. Bütün ilçelerimizi sizin iradenizle kazanacağız. Hepinize hayırlı uğurlu olsun. Hava çok soğuk fazla uzatmıyorum. Yolunuz ve yolumuz açık olsun. Rê ya we rê ya me vekirî be hevalno. Bazîd Agirî ya me ye. Xatirê we hevalno.

17 Mart 2019