Ayşe Acar Başaran: Seçilecek Cumhurbaşkanı’nın meşru olabilmesi için Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekir

Başvuruyu partimiz adına Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Ayşe Acar Başaran, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve Demirtaş'ın avukatları yaptı. Başaran başvuru sonrası adliyesi önünde bir açıklama yaptı:

Demirtaş’ı tutuklayan mahkemeye aczden kurtulma şansı veriyoruz

Buraya Sayın Demirtaş’ın tahliye talebinde bulunmak için gelen meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz, hala adalet mücadelesi yürüten hukukçuların olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Biz 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne içine düştüğü aczden kurtulma şansı veriyoruz. Türkiye tarihine sürülmüş bu kara lekenin silinmesi için bir fırsat veriyoruz.

Milletvekili arkadaşlarımız, Demirtaş ve Yüksekdağ, yıllardır cezaevinde rehin tutuluyordu, bunun yanına artık bir şey daha eklendi, 13 Mayıs itibariyle Sayın Demirtaş resmen Cumhurbaşkanı adayı oldu. pusulada sırası belirlendi, ama kendisi şu anda siyasal yargının bir kararı ile hala cezaevinde tutuluyor. Bizim bu talepte bulunmamız gerekmezdi, ama 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin "Demirtaş Cumhurbaşkanı adayıdır ve seçim çalışması yürütmesi gerekir" diye tahliye etmesi gerekiyordu.

Bir Cumhurbaşkanı adayı, diğer adayı yargı aracılığı ile rehin tutuyor

Düşünün ki ülkenin Cumhurbaşkanı adaylarından biri devletin tüm imkanlarından yararlanarak şehir şehir miting yapacak, ama bir Cumhurbaşkanı adayı, diğer adayın denetiminde olan yargı tarafından rehin tutulacak. Böyle adil, eşit, özgür seçim çalışması yapılamaz. 

Seçilecek Cumhurbaşkanı’nın meşru olabilmesi için Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekir 

Sayın Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı seçileceğine inanıyoruz, ama kim seçilirse seçilsin meşru olabilmesi için Demirtaş’ın tahliye edilmesi için kendisinin de açıklama yapması gerekiyor. 

Seçmenlerin Demirtaş’ı görme hakkı vardır

Propaganda dönemine gireceğiz, tüm adaylar TRT’de yayına katılacaklar, bu anayasal haktır, peki Demirtaş tahliye edilmeden bunu nasıl yapacaklar. Biz miting talebinde bulunacağız. Seçmenlerin Demirtaş’ı görme hakkı vardır.

Bu halk iradesini dört duvar arasından çıkartmayı bilecektir

Hala hukuka inanan, adil yargılama yapıyorum diyen yargıçlara da sesleniyoruz. Cübbelerinizi iktidar önünde iliklemeyin, adil bir yargılama sergileyin ve Cumhurbaşkanı adayımız Demirtaş’ı serbest bırakın. Bu sadece bizim değil, HDP’ye oy vermiş milyonlarca yurttaşın talebidir. İnanıyoruz ki hala hukukçular var, adalete inananlar var. Sayın Demirtaş’ın sesini duyacağımız mitnglerde buluşacağız ve Demirtaş Cumhurbaşkanı seçildiğinde bu halk iradesini dört duvar arasından çıkartmayı bilecektir.

Tahliye talebi dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz

15 Mayıs 2018