Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyeti ile Kayyım Darbesi konuşuldu

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyeti, Kayyım Darbesi ile görevden alınan Amed ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları ile Amed’de bir araya geldi. 3 Ekim’de yapılan görüşmeye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi HDP Grup Eş Sözcüleri Halime Bayram ve Mehmet Akdoğan katıldı. Kongreden ise Türkiye Eş Raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström, Kongre İzleme Komitesi Sekreteryasından Stephanie Poirel, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı Kongre Bağımsız Uzman Grubu Başkanı Angel Mauel Moreno Molina katıldılar.

Görüşmede öncelikle Kayyım Darbesi ile bu çerçevede gerçekleştirilen hukuksuz uygulamalar ele alındı. Kayyım atamalarının bölge halkı nezdindeki karşılığı, seçmen iradesinin hiçe sayılması, bu uygulamaların yerel yönetimlere etkileri, vesayetçi anlayışlar üzerine yapılan konuşmalar sonrasında eş başkanlık uygulamaları konuşuldu. Görevden alınan eşbaşkanlar, Kayyım Darbesine gerekçe yapılan eşbaşkanlık sisteminin demokrasiyi güçlendiren, siyasetin vazgeçilmez ilkelerinden biri olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin her geçen gün demokrasiden uzaklaştığını, totaliter bir anlayışı benimsediği, kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist damgasıyla yaftaladığı vurgulandı. KHK’lilere dönük mahkeme kararları olmamasına rağmen terörist ilan edildiklerini, soruşturma yapılmadan işten atıldıklarını, KHK’lı kişilerin daha önceki seçimlerde milletvekili olduklarını, bu seçimde de YSK tarafından aday olmalarında bir sorun olmadığı beyan edilmesine rağmen 31 Mart yerel seçimleri sonrası hukuksuzca mazbatalarının verilmediği konusu gündeme getirildi.

HDP’nin iktidar ve devlet tarafından kriminalize edildiği, baskılarla ile sınırlandırılmak istendiği, altı milyon oy alan HDP’nin terörizm ile bağlantısı olmadığını, birçok belediye ve milletvekili olan HDP’nin hukuk normları hiçe sayılarak terörizm bağlantısının iddialara rağmen kanıtlanamadığı ve bu iddiaların soyut olduğu vurgulandı. Görüşmede HDP'ye yönelik saldırıların sebebinin, HDP'nin iktidar tarafından temel rakip olarak görülmesinden kaynaklandığının altı çizildi.

“Bu ülkede her şey olabilirsin ama Kürt olamazsın, hele Kürt seçmen ve seçilen hiç olamazsın” vurgusu yapılan görüşmede, Kürtlerin sandıklara gitmemesi için bir algı yaratılmaya çalışıldığı, böylece HDP’nin geriletilmeye çalışıldığı ifade edildi.

Yapılan aktarımların yanı sıra görüşmeye gelen heyete eşbaşkanlara açılan soruşturma tutanakları, eşbaşkanlar tarafından yürütmenin durdurulması yönünde açılan dava dilekçesi ve kayyım hukuksuzluğuna dair yazılan yazılardan oluşan bir dosya sunuldu.

3 Ekim 2019