Angela Davis: Öcalan’ın tecridi konusunda Leyla Güven’in ortaya koyduğu örneği ve liderliğini takip etmeliyiz

Angela Davis: Öcalan’ın tecridi konusunda Leyla Güven’in ortaya koyduğu örneği ve liderliğini takip etmeliyiz

1970'te ABD'de cezaevi koşullarını protesto etmek için açlık grevi yapmış olan akademisyen, düşünür ve yazar Angela Davis Leyla Güven için New York Times'a yazdı:

HDP milletvekili Leyla Güven son iki aydır açlık grevinde. Hayatını Türk devletinin Kürt bölgelerine yönelik yasa dışı askeri işgallerine ve Türkiye’nin devam eden insan hakları ihlallerine karşı siyasi mücadeleye adamış olan Güven şimdi PKK lideri Abdullah Öcalan ve diğer siyasi mahkumlara uygulanan tecridi protesto etmek için hayatını ortaya koyuyor.

Leyla Güven dünyada barış, adalet ve özgürlüğe inanan insanlar için büyük bir ilham kaynağıdır. Onun destekçilerine ve Öcalan’a cezaevinde uygulanan baskıcı koşulları kınamalarına katılıyorum.

HDP’nin ve Demokratik Toplum Kongresi’nin binlerce lideri ve temsilcisi gibi Leyla Güven de demir parmaklıklar ardında. Türkiye’deki en büyük kadın hareketi olan Özgür Kadın Kongresi zorla lağvedildi ve çok sayıda aktivisti hapsedildi. Ve barış sürecinin 2015’te çökmesinden bu yana Türk ordusunun binlerce Kürdü ayrım yapmaksızın öldürmesine karşı sesini çıkaranlar farklı yollarla suçlu ilan edildi.

ABD’de endüstriyel hapishane komplekslerinin yayılmasını protesto eden bizler, Kürt siyasi tutukluların, özellikle de Türkiye’deki Amerikan tipi hapishanelere direnen kadınların cesur davranışlarından yıllar boyunca cesaret bulduk.

Türkiye ile barış görüşmelerinde başmüzakereci olarak bilinen ve kadınların eşitlik mücadelesini devrimci sürecin merkezine koyan Abdullah Öcalan’ın tecridi konusunda Güven’in sunduğu örneği ve onun liderliğini takip etmeliyiz. Nasıl ki hapisteki diğer siyasetçiler parlamentoya seçildikten sonra serbest bırakıldı, Güven de serbest bırakılmalıdır.

Bir eylemci ve profesör olan Angela Y. Davis hapisteyken cezaevi koşullarını protesto etmek için 1970'te yapılan açlık grevine girenlerdendi.

17 Ocak 2019