Almanya PEN Merkezi'nden Demirtaş’a onur üyeliği

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN'in Almanya merkezi önceki dönem eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş’ı onur üyesi ilan etti. PEN Almanya Merkezi Başkan Yardımcısı ve “Cezaevinde bulunan yazarlar” Sorumlusu Ralf Nestmeyer tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Almanya PEN Merkezi iki yıldır Türkiye’de tutuklu bulunan yazar ve siyasetçi Selahattin Demirtaş`ın durumunu büyük bir endişeyle izlemektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 20 Kasım 2018 tarihinde bu tutukluluğu hukuk dışı olarak deklare etmesine ve Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için her türlü önlemin alınmasını talep etmesine rağmen Türkiye mahkemesi Demirtaş’ı serbest bırakmayı reddedip AİHM’in kararına uymadı.

Almanya PEN Merkezi Başkanlığı bugün (4 Aralık) yazar Selahattin Demirtaş`ı Alman PEN Merkezinin onursal üyesi olarak kabul ediyor ve kendisi ile dayanışma içerisinde olduğunu deklare ediyor.

Bizler ilgili Türk makamlarından onursal üyemiz Selahattin Demirtaş’ı derhal ve şartsız serbest bırakmasını talep ediyoruz. Demirtaş sadece siyasi nedenlerden dolayı tutukludur ve bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tutukluluk ifade özgürlüğüne ve uluslararası PEN`in tüzüğüne aykırıdır.

6 Aralık 2018