Ahmet Yıldırım: Ferman yüksek yerde yazılmış

Hakkari Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’a, Diyarbakır’da görülen dava sonucunda 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Duruşma sonrasında açıklama yapan Grup Başkanvekilimiz Ahmet Yıldırım, şöyle konuştu: 

Mahkemede, yeni bir tiyatronun yeni bir perdesi oynandı. Daha önce verilen karar İstinaf Mahkemesinde bozulmuştu. Ama bu bozulma sebeplerinin hiçbiri ciddiye alınmadan, avukatların sunduğu yeni deliller görmezden gelinerek aynı karar verildi. Bu ülkede istinaf mahkemelerine ne gerek var?  

O ferman yüksek yerde yazılmış 

Abdullah Zeydan, gitmediği bir yer, yapmadığı bir konuşma sebebiyle ceza aldı. Buna ilişkin CD izletildi. Özel güvenlik bölgesine girdiği iddia edilmişti ama görüldü ki 30 km kala geri dönülmüş. İddia edilen yere gidilmemiş. İzledi bunu mahkeme heyeti.

İkincisi, propaganda dedikleri konuşması izlendi. Bir PKK’li ile bir askerin cenazesini alma niyeti olduğunu, ayan beyan, kendilerinin yolunu kesen karakol komutanları söylüyor. 

Yine sözüm ona, PKK’lilere sağlık ve gıda mahkemesi götürüyormuş. Bütün kamera kayıtları ve mahkemeye sunulan diğer delillere göre kendileri sadece anneleri ve cenazeleri almaya gidiyor. Ama o ferman yüksek yerde yazılmış. Bugün avukatlar delileri sunmasa savunma yapmasa bile o karar önceden belliydi. 

Halkın canını sıkan sizsiniz

Bir diğer husus, avukatların yaptığı savunmalarda ne zamandan beri mahkeme heyeti avukata, “canımızı sıkıyorsunuz” diyor. Can sıkıcılık nedir biliyor musunuz 6 buçuk milyon insanın iradesini rehin almaktır. Milyonlarca insanın, halkın canını uygulamalarınızla siz zaten sıkıyorsunuz.

Bütün tevzi, talimat ve delil ikamesi taleplerine rağmen size olan güveni zayıflamış bir avukat hakkında suç duyurusunda bulunmak; ne ala memleket! Birileri 80 milyonun aklıyla dalga geçebilir, biz buna müsaade etmeyiz. Bu çaba içindekiler kendi akıllarıyla alay ediyorlar. 

AYM kararını tanımayanlar hakkında suç duyurusunda bulunun 

Yargı mensuplarına sesleniyorum; biz en yüksek yargı organı olan AYM kararına saygı duymadığımızı söylemedik. Suç duyurusunda bulunacaklarsa AYM’yi tanımayan kişi hakkında suç duyurusunda bulunsunlar. Avukatların mahkeme esnasında söyledikleri sözden yargılanamayacağı en temel hukuk kurallarındandır. 

Bizim için bu karar siyasidir. Hiçbir hükmü yoktur. Toplum nezdinde karşılık bulmayan bu kararların yargı kararı olması da mümkün değildir. 

11 Ocak 2017