Adana'da yakalanan silah dolu tır kime gidiyordu?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 21.01.2014


Ertuğrul KÜRKÇÜ
Mersin Milletvekili


Basına yansıyan haberlere göre, 19 Ocak 2014 tarihinde sabah saatlerinde içinde bomba, silah ve mühimmat olduğu ihbarını değerlendiren emniyet güçleri, savcılığın verdiği talimatla Adana-Ceyhan otobanında plakaları 06 EU 2115, 06 M 9903 ve 06 DZ 2798 olan 3 TIR'ı durdurmuştur. TIR’lar Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürülmüştür. Yapılan aramada tıbbi malzemeler içine gizlenmiş 6 çelik kasa içerisinde kilitli, havan, roket başlığı ve çeşitli cins ve miktarda mühimmat ele geçirildiği iddia edilmektedir. Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla yapılan operasyonda belirlenen silah ve mühimmatın Suriye’ye sevk edilmeye çalışıldığı ve TIR'ları takip eden MİT’e ait bir Audi araç olduğu iddia edilmiştir.
Adana Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "19 Ocak 2014 günü Adana-Ceyhan istikametinde seyreden 3 araçta, Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile yapılan kontrollerde, Milli İstihbarat Teşkilatının rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır. Söz konusu personel gerekli incelemeyi müteakip, rutin görevlerini ifa etmek üzere kontrol noktasından ayrılmışlardır" ifadesi yer almaktadır.
AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, CNN Türk’te yayınlanan ‘Ankara Günlüğü’ programında olayla ilgili “Galiba buradaki savcı arkadaşların niyeti savcılıktan çok daha öteye bir şeydir. Devletin bir kurumu, istihbarat kurumu MİT. MİT’in yasası belli, görevleri belli. MİT Yasası’nın 26. maddesine göre eğer MİT’e ait herhangi bir işlem yapılacaksa Başbakan’dan izin alınması gerekiyor. Uluslararası politikada bazı dengeler var, devletin kendine göre bazı sırları var. Eğer yargı devletin bir parçası ise yani yasama, yürütme, yargı devlet yönetiminin üç ayağı ve gücüyse… Yargı devletin menfaati, milletin menfaati, kamunun menfaati ve o ülkenin topyekün politikaları konusunda ben canımın istediğini yaparım, istediğim zaman gider durdururum, üstelik 300 jandarma ve polisle giderim diyemez. Ben 300 jandarma ve polisle bir TIR’ın durdurulduğunu ilk defa duyuyorum. Sen kendini devlet içerisinde bir başka devlet falan olarak mı görüyorsun? Bana göre bu haddini bilmezliktir. Bu başka bir şey değildir. Burada yapılanları doğrusunu isterseniz kelimelerle izah etmek mümkün değil. Daha önce de buna benzer bir olay oldu biliyorsunuz ve evet bu MİT’e ait bir TIR’dır. Bunun içinde ne olduğu seni ilgilendirmez. Bu ülkede Anayasa var, yasalar var ve hiç kimse Anayasa’dan, yasalardan almadığı bir gücü kullanamaz. Anayasa’da, yasalarda MİT diye bir kurum ve görevleri belirlenmiştir. Hangi sınırlar içerisinde hareket edileceği, soruşturma, kovuşturma yapılacağı bellidir. Hayır ben canımın istediği gibi yaparım. Böyle bir şey olamaz.” ifadelerini kullanmıştır.
Daha önce Adana'da, 7 Kasım 2013'te üzerine Metal Sanayi'ye yaptığı baskında aranan TIR'da ilk açıklamaya göre 935 adet roket başlığı olduğu, bir kısmının Konya'da, bir kısmının da Adana'da üretildiği, mühimmatın Suriye'ye gönderilmek istendiği iddia edilmişti.
Yeni yılın ilk gününde Reyhanlı yolu üzerinde durdurulan TIR’da çok sayıda silah ve mühimmat olduğu iddia edilmiş, ancak jandarmanın arama yapmak istemesine MİT görevlileri “devlet sırrı niteliğinde malzeme bulunduğu” gerekçesiyle izin vermemiş, olayın hemen sonrasında polis müdürleri görevden alınmış, arama isteği yapan savcıdan önce dosya alınmış ve sonra da görev yeri değiştirilmişti.
Yine Tarsus – Adana - Gaziantep Otoyolu İncirlik Parkı'nda 10 Ocak'ta uygulama yapan Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince durdurulan 2 otobüste yapılan aramada, yüklü miktarda mermi olduğu saptanmış, otobüslerde yapılan aramada 40 metal kasa içinde çok sayıda biri makineli tüfek, Doçka uçaksavar ve Kanas keskin nişancı tüfeği mermisi ele geçirilmişti.Bu gerekçe ile;
1. 19 Ocak’ta durdurulan TIR’ların askeri mühimmat taşıdığı doğru mudur? Bu mühimmat nerden nereye gitmektedir?
2. Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait olduğu kabul edilen bu TIR’lar dışında Türkiye’den Suriye’ye MİT tarafından nakledilen askeri mühimmat taşıyan kaç tane daha TIR kullanılmıştır? Toplam nakledilen askeri mühimmat ne kadardır?
3. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından taşındığı iddia edilen bu askeri mühimmat Başbakan olarak bilginiz dahilinde midir?
4. Suriye’ye nakledildiği iddia edilen askeri mühimmat Suriye’de kime, hangi gruba ya da kişiye teslim edilmektedir?
5. Milli İstihbarat Teşkilatı sözkonusu askeri mühimmatı Suriye’ye götürürken hangi uluslar arası anlaşmaya veya yasaya dayanmaktadır?
6. Sözkonusu silah ve mühimmat nakliyesi Devlet İstihbarat hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun görev, yetki ve sorumlulukları maddelerinin hangisine dayanılarak yapılmaktadır?
7. Daha önce Adana’da, Reyhanlı’da ve Tarsus-Adana-Gaziantep yolunda Suriye’ye sevkedildiği iddia edilen silah ve mühimmatlarla bu olayın bir ilgisi var mıdır?