1’inci Merkezi Örgütlenme Konferansımızı gerçekleştiriyoruz

1’inci Merkezi Örgütlenme Konferansımızı gerçekleştiriyoruz

Mayıs ayında illerde ve bölgelerde başlattığımız konferanslar sürecini, 3-4 Ağustos tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştireceğimiz 1’inci Merkezi Örgütlenme Konferansı ile tamamlıyoruz. “Demokratik Siyasetle Faşizmi Yıkalım Türkiye’yi Demokratikleştirelim” şiarıyla Amed Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek Konferansımıza il ve bölge konferanslarında belirlenen yaklaşık 800 delege katılacak. Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli’nin açılış konuşmasını yapacağı Konferansa DTK, HDK gibi kuruluşlar ile bileşen partilerimizin temsilcileri, eski milletvekillerimiz de katılacak. Konferansta, “Örgütsel Durum”, “Parti içi eril anlayışa karşı çözüm”, “Temsili siyasetten toplumcu demokrasiyi esas alan halkla beraber yerinden siyasete dönüş yolları ve çözümü”, “Daha iyi bir gençlik örgütlenmesi için çözüm yolları”, “Çalıştay, toplantı ve konferanslarda tespit edilen sorunlara dair çözümler”, “HDK/DTK ve HDP’nin birbirini karşılıklı büyütme imkanları ve çözüm önerileri”, “Tavsiye kararları” gibi üst başlıklar tartışılacak. Önümüzdeki dönem yol haritamızın belirleyeceği konferansta, alınacak olan kararlar sonuç bildirgesiyle açıklanacak.

Yarın Amed’te başlayacak olan 1’inci Merkezi Örgütlenme Konferansı kapsamında şimdiye kadar yerellerden başlayarak 50’ye yakın toplantı, yerel konferans ve çalıştay gerçekleştirdik. 15-16 Mayıs’ta gerçekleştirilen Merkezi Örgütlenme Çalıştayı ile başlatılan çalışmalar kapsamında 40’a yakın ilde, il konferansları ve hazırlık toplantıları ile Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Ege, Çukurova, Amed ve Serhat Bölge Konferanslarımız gerçekleştirildi. Ayrıca HDP Kadın Meclisimiz de il hazırlık toplantıları, 7 bölgede Kadın Konferansları, Kadın Meclisi ve Kadın Koordinasyonu toplantıları ile bu sürece ilişkin hazırlıklarını tamamladı. Kadın Meclisimiz kendi özgün kararları ile yerel toplantılarından ve konferanslarından çıkardığı sonuçlar üzerinden hem karma bölge konferanslarına katıldı hem de Merkezi Örgütlenme Konferansına katılacak. Yine HDP Gençlik Meclisimiz illerde yaptığı toplantılarda Merkezi Örgütlenme Konferansının gündemine ilişkin özgün tartışmalar yürüttü ve konferans delegelerini belirledi.

Şimdiye kadar yaptığımız bütün konferanslarda, demokratik siyaset, 3üncü yol, toplumsal sorunlara ilişkin çözüm arayışları, Türkiye’nin içinde bulunduğu savaş ve barış ikilemi gibi konular tartışılarak bu konulara ilişkin çözüm önerileri geliştirildi. Merkezi Örgütlenme Konferansımızdan çıkacak sonuçlar üzerinden de yerellerden başlayarak bir yeniden yapılanma ve örgütlenme hamlesi başlatıyoruz.

2 Ağustos 2019