Yeni adli yılın gerçekten adil bir yıla vesile olmasını diliyoruz

Yeni adli yılın gerçekten adil bir yıla vesile olmasını diliyoruz

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcümüz Ayşe Acar Başaran'ın açıklaması:

Yeni bir yargı paketinin tartışıldığı son dönem, Türkiye’deki her kesim için yeni bir başlangıç yapma şansı da taşımaktadır. Bertaraf edilmiş olan kuvvetler ayrılığının layıkıyla sağlanması; bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş olan ve talimatla hareket etmeye zorlanan hakim ve savcılar üzerindeki siyasi baskının kaldırılması, mahkemelerde davaları devam eden milyonlarca insan için elzem bir ihtiyaçtır.

Cezaevlerinde bulunan mahpus sayısı 264 binin üzerine çıkarken, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nın verilerine göre, denetimli serbestlik uygulamasına tabi olan kişi sayısı da 500 bine yaklaşmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklamalar artmış, yalnızca 2019 Nisan ayına kadar olan süreçte 1546 avukat yargılanmıştır. “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle yargılanan kişi sayısı 13 kat artmıştır.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerinin ve vize muafiyetinin önünde bir engel olarak duran Terörle Mücadele Kanunu ve bunun ağır istismarı yargıya ve adalete onarılamaz zararlar vermektedir. Bu mevcut tablo bile, Saray’ın elini yargıdan çekmesinin; yargının gerçekten bağımsız ve tarafsız olmasının; hukukun üstünlüğünün sağlanmasının artık hayati bir ihtiyaç olduğuna işaret etmektedir.

Ülkedeki yakıcı sorunların temelinde bağımsız ve tarafsız bir yargı eksikliğinin de olduğu aşikar bir gerçektir. Adalet mekanizmasındaki sorunlardan kurtulmanın yegane yolu, bağımsız ve tarafsız bir yargıyı inşa etmektir. Bağımlı ve taraflı yargı yolunda ısrarcı olmanın manası yoktur. Yeni dönemde  yargının, toplumsal ve siyasal muhalefeti bastırmak amacıyla kullanılmamasını, geçmiş dönemde bu amaçla açılmış olan davaların ise sonlandırılmasını umut ediyoruz.

Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve adalet için emek veren, mücadele eden herkesin yeni adli yılının iyi geçmesini, yeni adli yılın gerçekten adil bir yıla vesile olmasını ve adaletin gelişmesinin imkanlarının yaratılmasını diliyoruz.

2 Eylül 2019