Tarihi mirasa sahip çıkmanın bedeli plastik mermi, darp ve gözaltı!

Tarihi mirasa sahip çıkmanın bedeli plastik mermi, darp ve gözaltı!

14 bin yıllık tarihi miras olan Hasankeyf’i sulara boğacak baraj projesini, basın açıklaması ile protesto eden HDP Gençlik Meclisi üyeleri ve HDP Batman il yöneticileri darp edilerek, plastik mermiler kullanılarak gözaltına alındı. Bu baraj projesini, tarihi mirası muhafaza etmekten daha önemli olduğunu düşünen anlayış, yıkımda ısrarcı olmaya, yıkıma karşı duranlara ise saldırmaya devam etmektedir. 

Gençlik meclisi üyelerimiz ve il yöneticilerimizin gözaltına alınmasını en sert biçimde kınıyoruz. Gözaltı sırasında otobüsün içine biber gazı sıkılması, insanların darp edilmesi işkenceci mantığın ürünüdür. AKP-MHP ittifakının ve İçişleri Bakanı’nın, insanlara işkenceyi ve kötü muameleyi reva gören bu yaklaşımını en sert biçimde bir kez daha protesto ediyoruz. Sadece tarihi mirası değil oradaki bitki örtüsünü ve hayvan çeşitliliğini de yok edecek olan bu projeye karşı durmak, her insanın sorumluluğudur. Hasankeyf’i boğarak yok etmeyi amaçlayan baraj projesi, her yönüyle Türkiye’nin 1983 yılında imzacısı olduğu Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırıdır. 

Bir dünya mirası olan Hasankeyf’i kurtarmak için henüz geç olmadığını söyleyenlerin seslerine kulak verilmeli, insanlık mirasını korumak için bu anlamsız ve yıkıcı baraj projesinden derhal vazgeçilmelidir. 12 bin yıllık bir miras, birkaç yıllık kar uğruna heba edilemez. Böylesi yıkıcı bir projede, sadece birkaç şirketi zengin etmek için ısrarcı olunamaz. 

“Ayder’i rezil ettik, kirlettik” diyenler, yarın da “Hasankeyf’i yıktık, mahvettik” dememek için derhal adım atmalıdır. Hasankeyf, tüm yönleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. İnsanlık tarihine ve kültürüne saygı duyan tüm kişi, kurum ve kuruluşları Hasankeyf’i kurtarmak için adım atmaya çağırıyoruz. 

Anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. 

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve 
Batman Milletvekili
12 Haziran 2019