Şırnak madenlerinde yine iş cinayeti

Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü ve Şırnak merkeze bağlı Kiron (Araköy) yakınlarındaki kömür ocağında grizu patlaması sonucu 3 maden emekçisi Abdurrahman Tunç, Ömer Tunç ve İdris İnal yaşamını yitirdi. 

Yaşamını yitiren emekçilere rahmet, ailelerine, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. 

Şırnak madenlerinde yaşananlar facia ya da kaza değil cinayettir. Defalarca dile getirmemize ve başvuruda bulunmamıza karşın, hükümet ve yetkililer tarafından hiçbir önlem alınmadı. Şırnak’taki madenler güvenli ve çağa uygun şartlarda çalıştırılmıyor. Bu şartlarda insanlar ya açlığa ya da ölüme terk ediliyor.

48 gün önce Şırnak Merkez-Cizre karayolu üzerinde bulunan 1 No’lu Kömür Ocağında 8 canımızı kaybettik. Resmi ağızlardan gelen ilk açıklama, söz konusu ocağın kaçak işletildiği yönündeydi. 8 emekçinin yaşamını yitirdiği kömür ocağı kaçak işletiliyorsa neden daha ciddi önlemler alınmıyor? Bu durum kabul edilemez. 

Hükümet tarafından yeterli denetim mekanizmalarının devreye koyulmadığı, yaşamın değil daha fazla kar elde etmenin önemsendiği, gerekli tedbirlerin alınmadığı ve hali hazırdaki yanlış politikalardan vazgeçilmediği sürece Şırnak’ta yaşanan işçi kıyımları son bulmayacak. Önceki yıllarda da işçi cinayetlerinin yaşandığı bu kömür ocaklarında sorumlular hakkında hiçbir işlem yapılmadığını da biliyoruz.

Yoğun işsizlik ve yoksulluk nedeniyle, Şırnaklılar çok düşük ücretler karşılığında ve adeta ortaçağ koşullarında yerin metrelerce altında çalışmak zorundalar. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan yurttaşlarımız bu kuyularda ölüme gönderilmektedir. 

Hükümet ve yetkililer, gerekli önlemleri almadıkları ve herhangi bir ceza mekanizmasını etkin olarak devreye koymadıkları, umursamaz davrandıkları için bu cinayetlerin siyasi ortağı ve adeta azmettiricisidirler. 

Sorumlular hakkında derhal işlem yapılmalı, insanca çalışma koşullarının sağlanması için önlemler alınmalıdır. 

Aycan İrmez
HDP MYK Üyesi ve Şırnak Milletvekili
4 Aralık 2017