Öğrencilere hapis, holding patronlarına beraat dağıtan adalet sistemi!

Eş Genel Başkan Yardımcımız Ayşe Acar Başaran'ın basın açıklaması:

301 emekçinin yaşamını yitirdiği maden cinayetinde, ne madenci ailelerini ne de vicdan sahibi kamuoyuna rahatlatacak bir sonuç çıkmadı.

Hazırlanan iddianamede sanıkların büyük bir kısmının “olası kast ile kasten öldürme ve 162 kere nitelikli yaralama suçlarından cezalandırılmaları istenmişse” de, mahkeme sanıkların çoğuna beraat vermiş ya da iddianamede talep edilenden çok daha düşük cezalara hükmetmiştir.

Mahkeme bu kararla iş güvenliğini ve emekçinin hayatını dikkate almayan şirketlere cesaret vermiştir.

Mahkeme, ceza verdiği sanıklar için de iddianamede talep olunan cezadan hüküm kurmamış, taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan hüküm kurmuştur. Mahkeme kararı ile toplumun yargıdan umduğu adalet beklentisi büyük bir yara almıştır.

Soma A.Ş. eski patronu Alp Gürkan hakkında, taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçunu işlediği iddiası ile cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış olsa da mahkeme beraat kararı vermiştir. İşyeri sahibi Can Gürkan 15 yıl ceza alsa da, ancak infaz yasasındaki değişiklik nedeniyle yalnızca 6 yıl cezaevinde kalacaktır.

Bu skandal mahkeme kararı, Türkiye yargısının sermayenin ve holdinglerin savunucusu olduğunu göstermiştir.

Mahkemenin verdiği hafif cezalar nedeniyle madencilerin aileleri de büyük bir çöküntü yaşamıştır. Aileler, acılarını bir nebze dindirecek adaletten bir kez daha yoksun bırakılmışlardır.

Daha önce yargı tarafından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen bir karikatürün bulunduğu pankartı mezuniyet töreninde taşıyan ODTÜ’lü öğrenciler tutuklanıp cezaevine gönderilirken, Soma A.Ş patronu Alp Gürkan 301 insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktan beraat etmiştir.

Bu karikatürü taşıyan öğrencilerin tutuklanması, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine verilen gözdağının bir başka biçimi ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Muhalif ve bilimsel kimliği ile öne çıkan ODTÜ’lüleri sindirmeye yönelik olan bu karar, mevcut başkanlık sistemine itaat etmeyenlerin ifade özgürlüğü dahil olmak üzere her tür haktan mahrum kalacağına işaret etmektedir.

Türkiye’de adalet artık sadece Saray tabelalarındadır. 301 madenciyi öldüren, ailelerine adaletsizliği hak gören, üniversite öğrencilerini tehlikeli sayan anlayışa ve bu sistemi karşı mücadelemizi büyüteceğiz. Kamuoyunu ve hak örgütlerini Soma aileleri ve ODTÜ’lü öğrenciler ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Ayşe Acar Başaran
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili

10 Temmuz 2018