Nefret söyleminden vazgeçmek için daha kaç çocuğu kaybetmeliyiz?

Nefret söyleminden vazgeçmek için daha kaç çocuğu kaybetmeliyiz?


Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde Suriyeli sığınmacı/mülteci bir aileye mensup 9 yaşındaki Vail El Suud’un intihar ettiği haberi mülteci ve göçmenlere yönelik ırkçı ve ayrımcı yaklaşımların vardığı boyutu gözler önüne sermiştir. Bir çocuğun ırkçı ve ayrımcı davranışlar nedeniyle intihar etmesi iddia düzeyinde olsa bile ülkemizde kronikleşen ırkçı ve nefret içerikli söylemlerin sonuçlarının görülmesi açısından önemsiyoruz. 

Türkiye’de yabancı düşmanlığını, ırkçılığı ve nefret söylemini gündelik yaşamın her alanına sirayet ettiren siyasetçiler başta olmak üzere medyadan, eğitim camiasına kadar herkesin sorumluluk sahibi olduğu açıktır.

Vail intihar etmiş veya öldürülmüş bile olsa, bu ölüm biçiminin gerçek tanımı kolektif cinayetten başka bir şey değildir. Mülteci bir ailenin çocuğunu ölüme sürükleyen her ne olursa olsun siyasal, toplumsal ve vicdani boyutlarıyla bu kanayan sorunun tezahürüdür.

Başta iktidar olmak üzere sorumluluk sahibi herkesin göçmenlik, mültecilik, kimlik ve söylem bağlamında toplumu ayrıştıran ve nefrete iten yaklaşımlar karşısında hukuki zeminde, eğitim sisteminde ve politik sahada herkesi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz.

İlgili kurumları, Vail’in ölümünü en kısa sürede açıklığa kavuşturmaya ve sorumlular hakkında gereğini yapmaya davet ediyoruz. Hakların Demokratik Partisi olarak takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Vail’e Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz.


Gülsüm Ağaoğlu
Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Sözcüsü 

6 Ekim 2019

Etiketler : #Gülsüm Ağaoğlu