Mücadele geleneğinden uzak olanlar mücadele meydanını AKP-MHP iktidarına neden terk etmediğimizi algılayamaz

Partimiz, 20 Kasım’da Ankara’da bütün seçilmişlerimizle bir araya gelerek AKP-MHP iktidarının partimizin varlığına yönelik sürekli ve sistemli saldırıları karşısında bir deklarasyon açıklamıştır. Korkusuz Gazetesi Yazarı Ahmet Takan, 24 Kasım 2019 tarihli yazısında kamuoyuna açıkladığımız politik tutumumuzun ve yeni dönem siyasetimizin kendi özgür irademizle değil, AKP ile çeşitli pazarlıklar sonucunda alındığına dair iddialarda bulunmuştur.

Her şeyden önce gazetecilik etiği ve ilkeleriyle bağdaşmayan bu iddia, tamamen dayanaktan yoksundur. Daha önemlisi varlığını Kürt düşmanlığı ve HDP karşıtlığı üzerine inşa etmiş despotik bir iktidarın büyük ortağı ile şu ya da bu düzeyde bir pazarlık iddiası, meşruiyetini bütünüyle yitirmiş AKP-MHP iktidarına yeniden meşruiyet kazandırma çabasından başka bir amaca hizmet etmez.

HDP, radikal demokrasi diye adlandırdığı, kökleri derinlerde olan devrimci demokratik bir mücadele ve direniş geleneğinin sürdürücüsüdür. Bugün Saray rejimi tarafından varlığımıza yöneltilmiş saldırılar karşında neden geri adım atmadığımızı, tarihsel olarak diktatörlüklere, despotik iktidarlara karşı meşru direniş çizgisinden ve mücadele geleneğinden uzak olanlar anlayamaz, mücadele meydanını AKP-MHP iktidarına neden terk etmediğimizi algılayamaz.

Bu akıl, HDP’yi karalamak için çeşitli senaryolar yazıyor, kurulmuş siyasi komploların parçası oluyor, AKP-MHP iktidarının değirmenine su taşımaya devam ediyor. Ahmet Takan’ın anılan yazısı da bu uğursuz siyasi komplo planına hizmet etmekten başka bir amaç taşımıyor.

Biz bu ülkede emekten, barıştan, demokrasiden, özgürlükten, haktan, hukuktan, adaletten yana olan hiç kimsenin HDP’yi karalama amacı taşıyan bu tür yazılara itibar etmeyeceğini umuyor, saygılar sunuyoruz.

Günay Kubilay
HDP Sözcüsü
26 Kasım 2019