Merkez Yürütme Kurulu üyemiz ve Gençlik Meclisi Eş Sözcümüz Tuna Aydın derhal serbest bırakılmalıdır

Merkez Yürütme Kurulu üyemiz ve Gençlik Meclisi Eş Sözcümüz Tuna Aydın derhal serbest bırakılmalıdır

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcümüz Ayşe Acar Başaran'ın basın açıklaması.

Devam eden gözaltı dalgalarının bugün gerçekleşen ayağında, Merkez Yürütme Kurulu üyemiz ve Gençlik Meclisi Eş Sözcümüz Tuna Aydın İstanbul’da bilinmeyen bir gerekçe ile gözaltına alınmıştır. 

Muhalif kesimlerin tümü bu furyadan etkilenirken, mevcut devlet yönetiminin gençliğe yönelik ‘özel’ tutumu, tüm kamuoyu tarafından fark edilmektedir. 

Gayrı meşru yöntemler ile kaçırılan ve yargı sopası ile tehdit edilip muhbirleştirilmeye çalışılan gençler birçok ilde bu uygulamalara direndiler. Bundan sonra da direneceklerdir. Çaresiz kalan iktidar güçleri bu nedenle de gözaltı ve tutuklamaları yoğunlaştırmaktadır. 

Özellikle HDP çatısı altında söz sahibi olan, mücadele eden, talepleri ve temsiliyetleri Meclis’e de taşınan gençlerin bu tip saldırılar ile sindirilemeyeceğini belirtmek isteriz. 

Gücünü uzun yıllara dayanan örgütlü öğrenci hareketlerinden, demokratik kazanımlardan ve haklı mücadelelerden alan gençler bu saldırılar karşısında geri adım atmayacaktır. 

Saray yönetiminin kendi aile bireyleri ile kurduğu gençlik vakıfları, gençliğe ‘kindar’ nesil olmayı öğretiyor. Tuna Aydın ve onun gibi milyonlarca genç ise özgür ve demokratik bir gelecek ve ülke için mücadele etmeye devam edecektir. 

Merkez Yürütme Kurulu üyemiz ve Gençlik Meclisi Eş Sözcümüz Tuna Aydın derhal serbest bırakılmalı, gençliğe yönelik bu akıldışı saldırılar bir an önce sonlandırılmalıdır. 


Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
Batman Milletvekili
9 Kasım 2018

Etiketler : #Ayşe Acar Başaran