Kürt çocukların kaderi seken kurşunların ve bombaların hedefi mi olmaktır?

Kürt çocukların kaderi seken kurşunların ve bombaların hedefi mi olmaktır?

Hakkari’de sınır ticareti yapan bir grup yurttaşa askeri helikopterden açılan ateş sonucunda 14 yaşındaki Vedat Ekinci katledilmiş, bir yurttaş ise ağır şekilde yaralanmıştır.

İşsizliğin, yoksulluğun ve askeri operasyonların arasında yaşamını idame ettirmeye çalışan yurttaşlarımıza tıpkı Roboski’de olduğu gibi yine ölüm layık görülmüştür. 

Vedat Ekinci’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyor, yaralı yurttaşımızın acilen sağlığına kavuşmasını ümit ediyoruz. 

Hakkâri Valiliği açıklamasında, sınır ticareti yapan gruba “uyarı ateşi” açıldığını, Vedat Ekinci’nin “seken kurşun” ile yaşamını yitirdiğini söyleyerek, bu saldırının da yine incelenmeyeceğinin ve cezasızlığın süreceğinin sinyalini vermiştir. 

Ekinci’nin katledilmesi, acısı hala ilk günkü gibi taze olan 34 canımızı yitirdiğimiz Roboski’yi, havan topuyla katledilen Ceylan Önkol’u, Lice’de katledilen Medeni Yıldırım’ı, Mardin’de babası Ahmet Kaymaz ile birlikte katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı hatırlatmaktadır. 

Bir kez daha soruyoruz: Kürt çocukların ve gençlerinin kaderi “seken” kurşunların ve bombaların hedefi mi olmaktır?

14 yaşındaki bir çocuğun göz göre göre katledilmesinin nedenlerinden biri, geçmiş dönemde yaşananların araştırılmaması, sorumluların yargılanmamasıdır. Ülkede cezasızlık politikası devam ettiği sürece, katiller korunup kollandığı sürece yeni “seken kurşunların” çocukları ve sivilleri hedef alacağı açıktır. 

Vedat Ekinci’nin ölümüne ve bir yurttaşın ağır yaralanmasına neden olan sorumluların derhal görevden alınması, gerekli yasal incelemenin ivedilikle başlatılması gerekmektedir. Yetkilileri, adaleti tesis etmek ve böylesi ölümlerin bir daha yaşanmamasını sağlamak amacıyla göreve çağırıyoruz. Kamuoyunu, hak örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını bu olayın takipçisi olmaya davet ediyoruz.

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü 
Batman Milletvekili

2 Ağustos 2019