Kral çıplaktır, failler bellidir

Sertip Şen, Hakkari Yüksekova İlçesi Çobanpınar Köyü yaylasında askeri üs ve karakol bulunan bölgede göğsüne isabet eden kurşun sonucu ölmüştür.  Vurulduğu gün, ilgili Çobanpınar Karakolu’ndan koyunlarını otlatmak için izin alan ve kimlik kontrolünden geçirilerek yaylaya geçişine izin verilen Şen, güvenlik bölgesinden gelen kurşunla göğsünden yaralanmıştır. Eşi ve beraberindeki diğer kadınlar tarafından yaralı halde bulunan Şen için derhal ambulans çağrılmış ancak gelen ambulansın geçişine güvenlik güçlerince izin verilmemiştir. Yurttaşların kendi imkanları ile ambulansın olduğu yere taşıdıkları Sertip Şen kan kaybı sebebiyle yaşamını kaybetmiştir.

Bölgeyi güvenlik üssüne çevirenler her ne hikmetse kuş uçurtmadıkları alanda Sertip Şen’in ölümünde bihabermiş gibi davranmışlardır. Halbuki Şen’in vurulduğu yer, Yüksekova taburunun Çimenli üs bölgesi, Çobanpınar üs bölgesi ve Asteng Lider Tepe üs bölgesinin gözetimi altında olan ve çıplak gözle görülebilen kısa bir mesafededir. Kaldı ki sayın yargı mensupları; Kral çıplaktır. Failller bellidir. Görgü tanıkları Şen’in Çimenli üs bölgesinden açılan ateşle öldürülmüş olabileceğini ifade etmişlerdir. Yargıdan beklenen adaletin tecili ve hukuken gereğinin bir an evvel yapılmasıdır. 

Olayın gerçekleştiği yere ve oluş şekline bakıldığında faillerin kamu görevlileri olduğu gün gibi ortadadır. Yargı bu vahim olayın karşısında üç maymunu oynamaktan vazgeçmeli ve failler hakkında kapsamlı bir soruşturma açmalıdır. 

HDP olarak bu cinayetin faillerinin derhal görevden el çektirilmesini ve tutuklanmalarını talep ediyor, olayın takipçisi olarak yargılamanın tüm aşamalarına müdahil olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiriyoruz. Unutulmamalıdır ki bizler, Ceylan Önkol 'u da, Uğur Kaymaz’ı da, Sertip Şen’i de hiçbir zaman unutmayacağız. 

Sertip Şen’e rahmet, ailesine sabır diliyoruz.

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
6 Mayıs 2019